Spillereglene som holder kvinner ute

2 weeks ago 18


Vigdis Mathisen, leder i Finansforbundet. Foto: Finansforbundet

Denne uken kom skattelistene, og de bekrefter behovet for handling: Kvinner i frontfinans tjener fortsatt betydelig mindre enn menn.

  • Vigdis Mathisen

    Vigdis Mathisen

    Leder i Finansforbundet

Publisert: Publisert:

Nå nettopp

Dette er en kronikk

Kronikken gir uttrykk for skribentens holdning.

Til tross for festtaler om likestilling er arbeidsfeltene innenfor frontfinans, det vil si investeringsbank, kapitalforvaltning og storkundeområder, fortsatt mannsarenaer. Nå minner de ferske skattelistene oss om at gapet stadig består. Skal vi lukke det, må det hardere lut til.

Vi må endre spillereglene – ikke kvinnene.

Likestilling på papiret – men ikke i praksis

Finansnæringen liker å omtale seg selv som moderne og inkluderende. Tallene viser at virkeligheten er mer nyansert. Mens kjønnsbalansen totalt i næringen er akseptabel, med nær halvparten kvinner, er frontfinans fortsatt sterkt mannsdominert.

CORE-rapportene (CORE og CORE 2.0) peker på strukturelle barrierer som lange arbeidsdager, individuelt kundeansvar og uforutsigbare bonusordninger. Det er bra at bransjen blant annet har gått sammen om initiativet “Kvinner i Finans Charter”, og at likelønnen bedrer seg – men tempoet er fortsatt altfor lavt.

Les på E24+

Dette tjente forvalterne i 2024

Skal mangfold og likestilling komme på et nivå som står seg fremover, må toppledere og styrer være mye tydeligere. Helst gjennom incentiver som faktisk virker, for eksempel ved å knytte likestilling til bonusvurderinger for ledere.

Denne uken kom skattelistene, og de bekrefter behovet for handling: Kvinner i frontfinans tjener fortsatt betydelig mindre enn menn. Gapet er ikke et resultat av tilfeldigheter, men av strukturer som belønner tilgjengelighet og nettverk fremfor kompetanse.

CORE-rapportene dokumenterer også at kvinner faller fra i konkurransen om toppjobbene.

Ikke fordi de mangler kompetanse, men fordi systemet er rigget for dem som kan ofre mest privatliv.

Finans kan gå foran

I finansnæringen har vi kompetansen og ressursene til å være en foregangsbransje for likestilling. Vi er dessuten avhengige av tilgang til de beste hodene og de sterkeste talentene. Skal vi lykkes, må vi endre selve spillereglene.

Vi må tørre å legge om fra individuelt til kollektivt kundeansvar, fra uforutsigbare bonuser til transparente ordninger, og fra å implisitt forvente fysisk tilstedeværelse utenom vanlig arbeidstid, til reell fleksibilitet.

For å lykkes med likestilling må vi utfordre den tradisjonelle logikken om at «all tid er arbeidstid» og at individuell konkurranse er eneste vei til suksess. Skal vi få flere kvinner, og den nye generasjonen menn (!), inn i frontfinans, må vi gjøre det mulig å ha både karriere og liv.

Det er til beste for bransjen, og det er et topplederansvar.

Read Entire Article