Warning: session_start(): open(/home/nortodco/public_html/rss4/src/var/sessions/sess_5eb15cab6aac74e2d03db407018eb850, O_RDWR) failed: No space left on device (28) in /home/nortodco/public_html/rss4/src/bootstrap.php on line 59

Warning: session_start(): Failed to read session data: files (path: /home/nortodco/public_html/rss4/src/var/sessions) in /home/nortodco/public_html/rss4/src/bootstrap.php on line 59
Store dramaserier utelates fra Gullruten: – Straffes - NorwayToday

Store dramaserier utelates fra Gullruten: – Straffes

2 months ago 15


Påkostede norske dramaserier utestenges fra Gullruten. Årsaken er at Amazon Prime nekter å betale for å delta i prisutdelingen.

 Ihne Pedersen / Prime VideoTrond Espen Seim og Maria Bonnevie i «I kjærlighetens navn». Foto: Ihne Pedersen / Prime Video
Oppdatert mandag 2. mars kl. 21:25
  • Norske dramaserier på Amazon Prime utestenges fra Gullruten fordi selskapet nekter å betale for deltakelse.
  • Seriene «I kjærlighetens navn» og «Festning Norge» rammes.
  • Regissør Bård Breien mener serieskaperne straffes, ikke Amazon.
  • Gullruten-styreleder Vibeke Ringen sier hun forstår frustrasjonen over situasjonen.

Regissør og serieskaper Bård Breien fikk denne uken beskjed om at hans kritikerroste serie «I kjærlighetens navn» ikke vil bli vurdert til årets Gullruten-utdeling. Det melder Rushprint.

«Både vittig og varmt om et mindre norsk pornografi-dynasti», skrev VGs anmelder om serien.

Den prisbelønnede serien «Festning Norge» rammes også.

Bakgrunnen er en ny finansieringsmodell for 2026 og 2027, der TV-kanalene må betale et grunnbeløp for å være med, i tillegg til at produksjonene betaler påmeldingsavgift.

Denne summen ønsker ikke Amazon Prime å bidra med. Konsekvensen er at serier kjøpt og sendt av strømmegiganten ikke blir en del av konkurransen.

– Vi som straffes

– Det er vi som lager seriene som straffes, sier Bård Breien til Rushprint.

Bilde av Bård BreienBård Breien

Serieskaper

Han peker på at Amazon er et globalt selskap med blikket rettet mot Emmy og Oscar – og at hele deres dramaavdeling i Norden nå er lagt ned.

Dermed er det heller ingen internt som kjemper for de norske produksjonene.

Riktig å utelate Amazon Prime-seriene fra Gullruten?

aJabNeicUsikker

Breien mener Gullruten forsøker å statuere et eksempel, men at det i praksis rammer feil.

– Det kommer ikke til å bety noe for Prime. Det eneste det kommer til å bety noe for, er vi som har laget serier som ikke kommer med, sier han.

– Fortvilende

Gullruten-styreleder Vibeke Ringen sier hun forstår frustrasjonen, og beskriver situasjonen som «fortvilende» for de som nå faller utenfor kåringen.

TV 2s programredaktør Trygve Rønningen har vært med på å forhandle frem avtalen om å finansiere Gullruten med honorarer fra kanalene og strømmetjenestene.

Bilde av Trygve RønningenTrygve Rønningen

Programredaktør i TV 2

Overfor Rushprint viser han til at Gullruten de siste årene har hatt svært anstrengt økonomi.

– Alle relevante aktører har fått tilbud om å delta i spleiselaget, med premisset om at du får være
med på feiringen om du bidrar økonomisk til dugnaden. Dette har Prime valgt å takke nei til, og det er en helt ærlig sak som vi respekterer. Det betyr samtidig at de prosjektene som er kjøpt og
sendt av Prime da heller ikke vil bli vurdert til Gullruten.

Read Entire Article