Støre vil ikke ha dovne nordmenn: – Trenger et kritisk blikk

3 months ago 22


Statsministeren kjøper ikke historien om at oljepengene har gjort oss mindre produktive. Men han vil gjerne diskutere skattekutt.

 Statsminister Jonas Gahr Støre på vei for å se håndballherrenes VM-tap mot Brasil i åpningskampen onsdag. Foto: Beate Oma Dahle / NTB

Publisert: Publisert:

Nå nettopp

Kortversjonen

– Den står på listen, men jeg har ikke fått lest den.

Det sier statsminister Jonas Gahr Støre om boken som har vært på manges lepper den siste tiden, «Landet som ble for rikt».

Forfatter Martin Bech Holte mener i korte trekk at oljepengene har bidratt til å stagge produktiviteten. For mye offentlig pengebruk, og for lite kutt i skatt på arbeid.

– Har vi lent oss for mye på Oljefondet?

– For det første så berømmer jeg ham for å stille de spørsmålene. Vi trenger et kritisk blikk på at vi ikke blir dovne, eller lener oss tilbake. Det kan være eksempler han bruker som bør gjøre oss årvåkne. Men jeg mener at totalbildet ikke tegner den historien, sier Støre til E24.

– Det er vekst

Statsministeren legger vekt på at Norge har blitt mer produktive siden 2013, året da Bech Holte mener det begynte å stoppe opp for den norske økonomien.

– Det er vekst og høye investeringer i Fastlands-Norge, slår Støre fast.

Veksten i norsk produktivitet er lavere enn før. Boken har fått kritikk for å underspille at det også er tilfellet i landene rundt oss.

Samtidig sier for eksempel tidligere sentralbanksjef på Island, Svein Harald Øygard, i NRK-programmet «Debatten» at «oljepengene og Oljefondet skulle bli noe mer», og at ambisjonsnivået ikke er der det burde være.

Støre sier at vekst i produktiviteten er bra for økonomien, men at det er viktige nyanser i debatten.

– Det kan være verdt for samfunnet å satse på områder som ikke fremmer produktivitetsvekst, fordi det har andre verdier. For eksempel er det å kutte utslipp en del av en global dugnad vi må være med på. Det å styrke forsvaret er noe vi må gjøre for sikkerheten.

Ikke fremmed for skattekutt

En del av løsningen for å få Norge på rett spor er ifølge forfatter Bech Holte å flytte hele oljepengebruken over til kutt i skatt på arbeid, for å friste flere inn i jobb.

Det skal bidra til mer økonomisk vekst, i en tid der han mener oljepengene har gjort oss passive. I 2024 ville det tilsvart et kutt på 430 milliarder norske kroner. Bech Holte ser for seg at kuttene kommer over to til tre stortingsperioder.

Støre er skeptisk til en slik løsning, men sier at det er interessant å diskutere kutt i skatt på arbeid.

– Det står opp mot andre prioriteringer vi står ovenfor. Når du får flyktningkrise med ukrainere, forsvaret skal satses på, og du har utgifter som skal sikre at sykehusene og velferden ivaretas. Det må ses opp mot hensynet til slike skattekutt.

– Jeg tror ikke bare det er skatteincentiver som vil virke for å få de som er utenfor arbeid, inn i arbeid. Det krever en tilrettelegging som ikke avgjøres av skatt, fortsetter han.

Et annet sentralt poeng i Bech Holtes bok er ønsket om brede reformer og tverrpolitiske kompromisser. Støre sier at det har blitt gjort i forbindelse med støtte til Ukraina og forsvarsplanen under hans periode.

– Jeg er i prinsippet også åpen for å diskutere det på skatt. Det gjør vi fra tid til annen. Men vi ser jo nå at det er veldig ulike visjoner og tilnærminger til skatt, særlig knyttet til fordeling og forskjeller, sier han.

Read Entire Article