Storforvalter uenig med Oljefondet: – Kvartalsrapportering bør opprettholdes

3 months ago 19


Storebrand Asset Management mener kvartalsrapporteringen bør bestå, og peker blant annet på at rapportene gir viktig informasjon og er relativt enkle å produsere.

Administrerende direktør Jan Erik Saugestad, Storebrand Asset Management. Foto: Kristian S. Moen

Publisert: Publisert:

For mindre enn 10 minutter siden

Kortversjonen

Storebrand Asset Management, landets største kapitalforvalter med over 1300 milliarder pensjonskroner under forvaltning, deler ikke Oljefondets syn på at børsnoterte selskaper bør redusere antallet resultatrapporteringer.

Det sier administrerende direktør Jan Erik Saugestad i Storebrand Asset Management til E24.

– Vi er enige med Nicolai Tangen i behovet for økt langsiktig fokus, men det viktigste er kalibrering av incentivordninger og selskapets evne til å se bort fra kortsiktige aksjebevegelser, sier han, og fortsetter;

– Da er det helt sentralt å kommunisere og fokusere på den langsiktige verdiskapingen.

Les også

Kommentar: Kvartalsdøding vil kun være bra for de store (+)

Fra fire til to

Oljefondssjef Nicolai Tangen tok i forrige uke til orde for å skrote kvartalsrapportering til fordel for halvårlig rapportering.

I et intervju med Aftenposten sier Tangen at kvartalsrapportering fører til kortsiktig resultatjag og skremmer selskaper av børs.

Oljefondssjef Nicolai Tangen, her fra presentasjonen av Statens pensjonsfond utlands årsresultat for 2024, onsdag denne uken. Foto: Ole Berg-Rusten / NTB

– Rapportering hvert kvartal gjør at selskapene blir kortsiktige. De vi snakker med, forteller at de ikke tar nødvendige omstillinger og de kostnadene dette medfører, sier Tangen.

– Opplagt

Oljefondsjefen peker også på at selskapene er redde for å svekke kvartalsresultatet og at dette smitter over på aksjekursen.

– Når omstillinger som gir bedre forventet lønnsomhet på lang sikt, blir stoppet av slike kortsiktige hensyn, så er det opplagt ikke i aksjonærenes interesse, sier oljefondsjefen.

Les også

Storebrand flagger ut alle norske fond til Sverige

– Bør opprettholdes

Saugestad erkjenner at det har blitt avslørt kvartalsmanipulasjon i forbindelse med incentivordninger i USA.

Det er uheldig, men det er også viktig å merke seg at det finnes forskjeller mellom land, mener han.

– Vi mener imidlertid, i motsetning til Nicolai, at kvartalsrapportering bør opprettholdes. De fleste selskaper har gjennomgående gode styringssystemer. Det er enkelt å lage kvartalsrapporter, vise resultater og dele informasjon, sier Storebrand-toppen.

Alfred Berg-forvalter Leif Eriksrøds kommentar på Nicolai Tangens rapporteringsutstpill. Foto: Skjermdump: «X»

Han legger til at selskapsstyring, investorkontakt og selskapenes evne til å interagere med aksjonærer varierer mye mellom land.

– I tillegg er det i alle land en fordel å være stor investor, og kvartalsrapportering bidrar til å jevne ut dette. Viktigst er at vi har ledelser og styrer som arbeider for langsiktig verdiskaping og god avkastning, sier Saugestad.

– Veldig uenig

Han støttes av forvalter Leif Eriksrød i Alfred Berg.

«Veldig uenig her. Kvartalsvise løypemeldinger gir riktigere prising, og utligning av informasjon gir lavere risiko for innsideinformasjon på avveie», skriver Eriksrød på «X», over et bilde av E24s artikkel om temaet.

Det er flere år siden Oljefondet gikk over til full rapportering bare hvert halvår. De to andre kvartalene gir fondet bare noen nøkkeltall.

Les også

Vil ha industriell base rundt Oljefondet: – Større del av forvaltningen bør skje i Norge

Les også

Oljefondet med avkastning på 2.511 mrd. kroner i 2024

Les også

DNB-topp frykter bedrifter vil flagge ut: – Krisen er her allerede

Les også

Oljefondet varslet Musk før offentliggjøring av meldinger

Read Entire Article