Den franske byen Cannes og områdene rundt opplever et omfattende strømbrudd. Det melder lokale myndigheter.
Dette skjer samtidig som den prestisjetunge filmfestivalen i Cannes arrangeres.
Strømmen gikk klokken 10 lørdag morgen. Dette førte til at flere filmvisninger ble avbrutt. Planlagte visninger er også avlyst, ifølge den regionale franske TV-kanalen France 3 Paca.
Rundt 160.000 strømkunder er rammet, ifølge nettselskapet RTE.
Ifølge strømoperatøren RTE brøt det ut brann i en trafostasjon i Cannes-regionen klokka 2.45 natt til lørdag. Strømmen ble koblet på etter brannen, men forsyningen er svekket som følge av den, skriver France 3 Paca.
Deretter kollapset en mast og tok med seg en høyspentledning et annet sted i området klokka 10 på formiddagen, noe som førte til ytterligere problemer.
Det er likevel ikke konkludert med hva som er årsaken til strømbruddet. RTE jobber med å få tilbake strømmen.
Klokken 18:40 i kveld begynner utdelingen av de prestisjetunge prisene. Den norske filmen «Affeksjonsverdi» er blant 23 filmer som kan vinne den gjeve Gullpalmen.
Publisert 24.05.2025, kl. 12.38