Subsea 7 knaller til: hever forventningene for året

18 hours ago 3


  • Subsea 7 leverer et resultat kraftig over forventningene i årets første kvartal og øker utsiktene for 2026.
  • Ordrereserven vokser til hele 13,5 milliarder dollar, mens selskapet forbereder seg på gigantfusjon og rekordutbytte.
  • Selskapet bytter også toppsjef denne sommeren.

Den Kristian Siemen-dominerte oljeservicegiganten Subsea 7 fikk et resultat før skatt på 136 millioner dollar i årets tre første måneder, sammenlignet med et resultat før skatt på 32 millioner dollar i samme periode i fjor.

Det fremgår av førstekvartalsrapporten som ble offentliggjort torsdag.

Les også

Setter «selg» på børsvinner Subsea 7: – Nedsiden er betydelig

Knaller til

Det justerte driftsresultatet før skatt, renter, av -og neskrivninger (EBITDA) var på 385 millioner dollar, sammenlignet med 236 millioner dollar i første kvartal i fjor, mens driftsinntektene var på 1,79 milliarder dollar (1,53).

Driftsresultatet var på 210 millioner dollar, mot 77 millioner dollar i årets tre første måneder i fjor.

Markedsforventningene var et EBITDA-resultat på over 331 millioner dollar i første kvartal av driftsinntekter på 1,63 milliarder dollar, ifølge Bloomberg.

Driftsresultatet var ventet til 182 millioner dollar.

Les også

E24-kommentator: Man kan lure...

– Glad

Subsea 7-sjef John Evans slutter i løpet av få måneder, og går inn i Subsea 7-styret.

Han fremhever at selskapets marginer økte til 21 prosent i årets tre første måneder, opp fra 15 prosent i samme periode i fjor, mens optimalisering av kontantstrømmen økte nettobeholdningen til 198 milllioner dollar.

Bilde av John Evans John Evans

Konsernsjef i Subsea 7.

– I min siste kvartalsrapport som konsernsjef er jeg glad for å kunne dele nok en sterk finansiell og operasjonell prestasjon som legger et solid grunnlag for vekst i året som kommer, sier Subsea 7-sjefen i meldingen.

Han peker på at til tross for geopolitisk og makroøkonomisk usikkerhet, er utsiktene for selskapet – og fremtidige Saipem7 – fortsatt positive.

– På kort sikt er vår eksponering for regionale forstyrrelser lav, og utgjør mindre enn 10 prosent av ordrereserven i Midtøsten, hvor de aktuelle aktivitetene er konsentrert om prosjekterings- og innkjøpsfasene, skriver selskapet i kvartalsrapporten.

Les også

Her ville eksperten kjøpt bolig nå

Oppjusterer

Oljeservicegiganten varsler nå enda bedre resultater for 2026.

Subsea 7 venter nå driftsinntekter i intervallet fra 7,4 til 7,8 milliarder dollar, opp fra tidligere anslag på 7,0 til 7,4 milliarder dollar.

Samtidig varsles et justert EBITDA-resultat på rundt 23 prosent for helåret, opp fra tidligere 22 prosent, ifølge kvartalsrapporten.

– Selv om vi fortsatt forventer et beskjedent uttak av arbeidskapital i løpet av året, forblir planene for investeringer uendret på 350 til 380 millioner dollar, noe som underbygger utsiktene til sterk kontantgenerering, skriver selskapet.

Les også

Musk og Altman i retten: Dette krangler de om

Sterk ordrebok

Undervannsentreprenøren hadde en ordrereserve på 13,5 milliarder dollar ved utløpet av første kvartal, ifølge kvartalsrapporten.

Av dette vil 5,5 milliarder bli levert i 2026, fremgår det. Ordrereserven for 2027, på 5 milliarder dollar, er opp 17 prosent siden nyttår, påpeker selskapet.

– På konsernnivå er utsiktene for Subsea7 fortsatt sterke, støttet av en stor ordrereserve og aktiv anbudsvirksomhet, heter det i kvartalsrapporten.

Subsea 7 er samlet sett sikre på at de grunnleggende forholdene i energimarkedet, kombinert med selskapets tilbud og leveringshistorikk, legger til rette for at selskapet skal lykkes.

Les også

Analytiker om gigantfusjonen mellom Subsea 7 og Saipem: – Trodde ikke helt på det

I første kvartal oppnådde Subsea 7-flåten en utnyttelsesgrad på 78 prosent for undervanns- og konvensjonelle fartøy og 81 prosent for fartøy innen fornybar energi, ifølge kvartalsrapporten.

Usikre utsikter

Analytikerne er sprikende i synet på Subsea 7-aksjen.

Samtidig som at oljeservice er i vinden og har steget mye, bygger det seg opp skepsis om utsiktene.

Av 19 meglerhus som dekker Subsea 7-aksjen har 8 en kjøps -eller overvektsanbefaling, 5 en salgs- eller undervektanbefaling, mens øvrige har en hold/likevektsanbefaling, ifølge Bloomberg.

Sparebank 1 Markets nedgraderte denne uken aksjen til salg, med kursmål 270 kroner.

Subsea 7-aksjen er opp rundt 60 prosent hittil i år, og sluttet til 325 kroner på Oslo Børs onsdag.

Avslutter

I forrige måned ble det kjent at Evans går av etter mer enn 40 år i selskapet.

Han har siste dag 30. juni og legger dermed frem sin siste kvartalsrapport som Subsea 7-sjef i dag, torsdag.

Etterfølgeren, Stuart Fitzgerald, leder i dag Seaway7, som er en del av Subsea 7-gruppen.

Les også

Kryptosjef før skattefrist: – Snakk om tid før det blir krevd inn

Gigantfusjon forestående

Subsea 7 og italienske Saipem varslet om fusjon i februar i fjor, i en avtale som ble ventet fullført i andre kvartal i år, som er perioden vi nå er inne i, til utløpet av juni.

Fusjonen vil skape en oljeservice-gigant med 45.000 ansatte og en enorm ordrereserve.

Det gjenstår fortsatt godkjenning fra relevante myndigheter og endelige siste steg for å fullføre transaksjonen.

Les også

Resultathopp for Aker Solutions

Gigantutbytte

På generalforsamlingen 12. mai skal Subsea 7-styret foreslå et utbytte på 13 kroner per aksje, tilsvarende rundt 400 millioner dollar, eller over 3,7 milliarder kroner.

Utbyttet skal utbetales 28. mai.

Subsea 7 domineres av offshorenestor og investor Kristian Siem, som kontrollerer 23,6 prosent via Siem Industries. Siem er også styreleder i Subsea 7.

Folkestrygdfondet er nest største investor med 9,2 prosent etterfulgt av en rekke fremstående internasjonale og norske kapitalforvaltere.

Les også

Subsea 7 sikrer kontrakt i Brasil verdt mer enn 11,8 milliarder kroner

Les også

Oljeprisen til himmels – høyeste under krigen

Les også

Elon Musk i rettssak med OpenAI: – Jeg var en tosk

Les også

Subsea 7 med milliardavtale

Les også

Subsea 7 får tilleggsordre verdt opptil 4,8 mrd.

Read Entire Article