Superenkel guide til strømkrangelen

3 months ago 22


Forstår du ingenting av regjeringens strømstrid? Her er en forenklet versjon.

Foto: Terje Pedersen / NTB

Publisert: Publisert:

For mindre enn 10 minutter siden

De siste ukene har Senterpartiet truet med å gå ut av regjeringen fordi Ap ønsker å innføre flere EU-reglerEU-reglerEUs fjerde energimarkedspakke, som inneholder åtte ulike direktiver som skal sikre at Norge og EU har like regler på energifeltet om strøm og energi i norsk lov.

Ap legger i første omgang frem de minst kontroversielle reglene, som blant annet handler om saksbehandling av fornybar energi.

Regjeringen venter med å behandle de mest omstridte reglene som EU har bedt Norge innføre.

Les på E24+

Forvalter: Dette blir utbyttevinnere i 2025

Hvorfor er dette så vanskelig å svelge for Sp?

Senterpartiet mener at de reglene som legges frem nå bare er begynnelsen, og at Norge etter hvert må vedta enda flere EU-reglerenda flere EU-reglerEUs fjerde energimarkedspakke inneholder åtte direktiver og forordninger, og Norge må etter hvert også ta stilling til EUs femte energimarkedspakke, som også er lagt frem. som knytter landet tettere til det europeiske kraftmarkedet.

Det er riktig at flere regler er på vei. EUs tredje energimarkedspakke er innført i Norge. Nå ligger fjerde pakke på bordet. EU har også lagt frem en femte pakke.

Senterpartiet erkjenner at Norge har begrenset mulighet til å redusere prissmitten på strøm innenfor dagens regler. De ønsker derfor å utfordre hele kraftsamarbeidet med EU.

Hvorfor er dette så viktig for Ap?

Norge er forpliktet til å innføre EU-regler i norsk lov, og etterslepet er stort. EU la frem sin tredje energimarkedspakke allerede i 2009, men den trådte først i kraft i Norge i 2019.

EU har krevd fortgang i innføringen av EU-regler.

Ifølge Arbeiderpartiet er det viktig å ikke havne på kant med EU i en periode med geopolitisk usikkerhet. Skulle det bli handelskrig og flere importtoller, er det viktig for Norge å få fritak fra toll fra EU.

Da vil EUs velvilje være viktig, ifølge partiet.

Hvordan ender dette?

Det er flere mulige utfall av regjeringens interne strømstrid:

  • SP-EXIT: Senterpartiet kan tre ut av regjering.
  • UTSETTELSE: Arbeiderpartiet kan gi etter for Senterpartiets krav om å utsette behandlingen av EU-reglene til etter valget.
  • HESTEHANDEL: Arbeiderpartiet kan tilby Senterpartiet en annen politisk seier i bytte mot å akseptere de reglene som nå ligger på bordet.
  • DISSENS: Senterpartiet kan la Ap fremme forslagene, men ta dissens i regjering slik partiet også gjorde for deler av abortloven i fjor. Men dissens er ikke aktuelt i strømstriden, ifølge Marit Arnstad (Sp).

Les også

Strømstriden: Dette krangler de om

Hvilke direktiver vil Ap innføre?

VG har tidligere skrevet at Støre-regjeringen i første omgang skal behandle tre regelsett på energifeltet:

  • Fornybardirektivet
  • Bygningsenergidirektivet
  • Energieffektiviseringsdirektivet

Det er særlig det første av disse som er omstridt. Blant annet skal reglene redusere saksbehandlingstiden på ny fornybar energi til bare to år.

Fornybardirektivet utvider også ordningen med opprinnelsesgarantier.

Dette er et finansielt system hvor strømkunder i andre land kan betale ekstra for å kjøpe «grønnheten» i fornybar strøm.

Etter dette systemet vil norske strømkunder og bedrifter overta ansvaret for utslippene i Europa hvis de ikke selv betaler for slike opprinnelsesgarantier.

Denne ordningen har lenge vært omstridt i Norge, og Sp og Ap sa i Hurdalsplattformen at de ville skrote den.

Les også

Vil bryte eget strømløfte: – Tror vi kan finne en god løsning

Read Entire Article