Hennig-Olsen sier at de som følge av et nytt regelverk vil tvinges til å avslutte samarbeidene. Dette stemmer ikke, sier Jan Christian Vestre (Ap), samtidig som høyresiden raser.
Publisert:
Oppdatert for mindre enn 10 minutter siden
Kortversjonen
- Hennig-Olsen sier de må avslutte sponsoravtaler på grunn av det nye forbudet mot markedsføring av usunn mat og drikke overfor barn.
- Arbeiderpartiet lokalt hevder imidlertid at det finnes unntak som tillater sponsing av idrettsklubber.
- Ledelsen i både Venstre, Høyre og Frp tar til orde mot forbudet og er redd for at dette rammer idretten.
Oppsummeringen er laget av AI-verktøyet ChatGPT og kvalitetssikret av E24s journalister
Bakgrunnen er at regjeringen har bestemt at det fra den 25. oktober blir forbudt å markedsføre usunn mat og drikke overfor barn.
Nå er det full splid om regelverket, hvor Hennig-Olsen mener at dette blant annet gjør at de ikke kan være hovedsponsor for Kristiansand Ishockeyklubb.
– Vi har alltid vært opptatt av å opptre ansvarlig, og vi støtter intensjonen bak den nye markedsføringsforskriften. Samtidig opplever vi at regelverket er uklart, og risikoen for å trå feil er for høy. Derfor har vi nå varslet våre samarbeidspartnere om at slik veilederen ser ut nå, er vi tvunget til å avslutte samarbeidet. Dette vil dessverre få konsekvenser for barn og unge over hele landet, skriver markedsdirektør Marianne Høy Eriksen i en sms til E24.
– Vi har ikke trukket oss, men har varslet en mulig konsekvens av forskriften og veilederen slik den står nå.
Helseministeren avkrefter
Overfor Avisen Kristiansand og Fædrelandsvennen sier gruppelederen for Kristiansand Arbeiderparti, Kenneth Mørk, at han mener det er feil at Hennig-Olsen ikke kan sponse idrettsklubber.
Han legger til at det vil komme en klargjøring vedrørende dette fra Helse- og omsorgsdepartementet.
Les også
Strengere regler for reklame av usunn mat
Senere onsdag kommer departementet med denne klargjøringen:
– Det vil fortsatt være full anledning til å sponse idrettslag, kultur, frivillighet og ideelle organisasjoner. Hennig-Olsen kan ha både logo og firmanavn på ishockeydrakter, isbaner, bannere og fotballtrøyer, sier helse og omsorgsminister Jan Christian Vestre (Ap) til E24.
– Det reglene betyr er at en ikke kan markedsføre visse typer produkter overfor barn og unge, slik det også er i dag i bransjens egen ordning. Hennig-Olsen sier at de følger disse reglene allerede, og da har de ingen ting å frykte. Det er de aktørene som ikke følger reglene som vi ønsker å nå med denne forskriften.
– Utydelighet i forskriften
I april var Kristiansand Ishockeyklubbs markedsansvarlig ute i VG og advarte mot lovverket.
I forbindelse med VG-saken presiserte statssekretær Usman Ahmad Mushtaq (Ap) at Hennig-Olsen fortsatt ville kunne sponse hockeyklubben.
Usman Ahmad Mushtaq
Statssekretær i Helse- og omsorgsdepartementet
Hennig-Olsen svarer at de tolker veilederen slik at de ikke kan sponse ideelle formål.
– Ideelle formål er ikke definert i veilederen, og vårt varemerke er tett knyttet til et konkret produkt på grunn av logoen vår, sier markedsdirektør Eriksen.
Hun poengterer at det i veilederen står at det er tillat med sponsing av ideelle formål, unntatt bidrag med produkter underlagt næringsmiddelkategori 1 til 5. I næringsmiddelkategori 4 finner man iskrem.
– Dette er et av flere eksempler på utydelighet i forskriften og veilederen som skaper usikkerhet for oss som næringsaktør, med potensielt store økonomiske konsekvenser. Vi håper på en tydeliggjøring, slik at vi kan fortsette vårt samarbeid med idretten, sier Eriksen.
Les på E24+
Bør du kopiere Oljefondet?
Veilederen sier at sponsors navn og varemerker kan brukes, unntatt hvis varemerket gjelder et konkret produkt som is.
I et rundskriv fra Helsedirektoratet presiseres det at markedsføring av varemerker som også er selskapsnavn og brukes på mange ulike produkter, ikke omfattes av forbudet – selv om ett av produktene står på produktlisten.
For eksempel kan et idrettslag ha draktreklame med sponsors logo, men ikke med navnet på et spesifikt produkt som omfattes av forbudet.
Høyresiden raser
– Dette er en varslet krise. Vi har flere ganger advart mot at idretten kunne bli rammet av dette duste forbudet, sier Høyre-leder Erna Solberg til E24.
Hun hevder at den nye regelen kan gjøre at foreldre nå må ut med 1500 kroner ekstra i deltageravgift for å dekke tapte sponsorinntekter.
– Det er rett og slett helt tullete og unødvendig, sier Solberg, og fortsetter:
– Alle er enige om i barn og unge skal ha god beskyttelse mot markedsføring og bør spise sunnere, men her har regjeringens reguleringsiver gått for langt. Vi kan ikke løse alle problemer med å regulere og byråkratisere næringslivet i hjel.
Nyheten får også Frp-leder Sylvi Listhaug til å koke. Hun er redd for at idretten kan komme til å koste ekstra for dem som trenger den mest:
– Hvis sponsorer som Hennig-Olsen ikke lenger kan bidra, vil foreldrebetalingen øke, og det går utover barn og unges mulighet til å være med, sier Listhaug.
– Denne regjeringen prøver ikke bare å gjøre det vanskelig for næringslivet, de vil også strupe inntektene til barne- og ungdomsidretten.
Politikeren legger til at hun håper regjeringen snur raskt:
– Vi må prioritere barn og unge og ikke forbud og mer byråkrati.
Også Abid Raja, Venstres nestleder, har tatt til orde mot reklameforbudet, senest i E24 i juli. Onsdag er han igjen på alerten:
– Dette er hoderystende. Regjeringen lovet at reklameforbudet ikke skulle gå utover barn og unge. Nå rammer det frivilligheten og breddeidretten – stikk i strid med det regjeringen har sagt, sier Raja, og fortsetter:
– Frivilligheten og breddeidretten spiller en uvurderlig rolle i å fremme fysisk aktivitet og helse. I tillegg er det et sted der unge kan føle på mestring og samhold. Regjeringens tullebyråkrati stikker kjepper i hjulene på norsk frivillighet.
– Må gjerne kalle det dustete
Helse og omsorgsminister Vestre vil oppfordre næringslivet til å sponse norske idrettslag, kultur, frivillighet og ideelle organisasjoner.
– Det er flott at bedrifter stiller opp for lokalsamfunnet, både gjennom å skape arbeidsplasser og ved å støtte gode formål. Det heier vi på, sier han, før han kommer med et stikk tilbake til Høyre-lederen:
– Solberg må gjerne kalle det dustete, men hun stemmer altså ned det ene folkehelseforslaget etter det andre i Stortinget, selv om et klart flertall av norske foreldre ønsker at vi skal ta bedre vare på barn og unge. Hvis Solberg mener det skal være fritt frem å pushe usunne produkter på barn ned i barnehagealder, så kan hun vel bare innrømme det i stedet for å gå rundt grøten.
Les på E24+