Warning: session_start(): open(/home/nortodco/public_html/rss4/src/var/sessions/sess_3bcb54cfcb0e761432c46006294ccd5a, O_RDWR) failed: No space left on device (28) in /home/nortodco/public_html/rss4/src/bootstrap.php on line 59

Warning: session_start(): Failed to read session data: files (path: /home/nortodco/public_html/rss4/src/var/sessions) in /home/nortodco/public_html/rss4/src/bootstrap.php on line 59
Trump avviser tredje presidentperiode - NorwayToday

Trump avviser tredje presidentperiode

12 hours ago 3


Grunnloven forbyr ham å stille til valg igjen.

 Evelyn Hockstein / Reuters / NTB Foto: Evelyn Hockstein / Reuters / NTB
Oppdatert onsdag 29. oktober kl. 04:49

Donald Trump har nå lukket døren for å søke en tredje periode som president. Ombord på Air Force One på vei til Sør-Korea sa han til journalister at grunnloven er klar på at han ikke kan stille til valg igjen.

– Hvis du leser den, er det ganske klart – jeg har ikke lov til å stille. Det er synd, sa Trump ifølge Reuters.

Det 22. grunnlovstillegget forbyr alle å bli valgt til president for tredje gang. Men Trump har lekt med tanken siden han vant valget i november.

Representantenes hus-leder Mike Johnson sa tirsdag at han hadde diskutert saken med Trump og konkludert med at det ikke finnes noen farbar vei for å endre grunnloven i tide.

 J. Scott Applewhite / AP / NTBMike Johnson Foto: J. Scott Applewhite / AP / NTB

– Det har vært en flott periode, men jeg tror presidenten vet om grunnlovens begrensninger, sa Johnson.

En grunnlovsendring krever to tredjedels flertall i Kongressen og godkjenning fra tre fjerdedeler av delstatene. Johnson anslår at prosessen kan ta et tiår.

Trumps allierte, inkludert tidligere strateg Steve Bannon, har lansert juridiske teorier som utfordrer to-periode-grensen. Trump har også referert til ideen på valgmøter og selger «Trump 2028»-merchandise.

Hvem håper du blir republikanernes presidentkandidat i 2028?

a JD VancebMarco RubiocEn annen dBryr meg ikke

Den 79 år gamle presidenten pekte tidligere denne uken på visepresident JD Vance og utenriksminister Marco Rubio som mulige republikanske kandidater i 2028.

Read Entire Article