Avtalen kommer etter det Trump kaller «12-dagerskrigen» mellom landene.
USAs president Donald Trump hevder at en «fullstendig og total» våpenhvile mellom Israel og Iran snart vil tre i kraft. Kunngjøringen kom mandag, bare minutter etter at begge land hadde truet med nye angrep, melder Reuters.
– Under forutsetning av at alt fungerer som det skal, noe det vil gjøre, vil jeg gratulere begge land, Israel og Iran, med å ha utholdenhet, mot og intelligens til å avslutte det som bør kalles «12-dagerskrigen», skrev Trump på sin plattform Truth Social.
Trump antydet at landene vil få tid til å fullføre pågående militære operasjoner før våpenhvilen trer i kraft i en trinnvis prosess. Det er ventet at våpenhvilen vil tre i kraft tidlig tirsdag morgen norsk tid.
Qatar sikret avtalen
Qatars statsminister Sheikh Mohammed bin Abdulrahman Al Thani har klart å få Iran til å godta et amerikansk forslag om våpenhvile i konflikten mellom Israel og Iran. Dette skjedde under en telefonsamtale med iranske tjenestemenn mandag, melder Reuters.
Samtalen fant sted etter at Iran hadde gjennomført angrep mot en amerikansk luftbase i Qatar.
En kilde med kjennskap til forhandlingene forteller til Reuters at USAs president Donald Trump først hadde kontaktet Qatars emir. Trump informerte emiren om at Israel hadde godtatt våpenhvilen, og ba deretter Qatar om hjelp til å overtale Iran til å slutte seg til avtalen.
Den qatarske statsministeren tok så kontakt med iranske myndigheter, som til slutt ga sitt samtykke til det amerikanske forslaget.
Nyheten om den mulige våpenhvilen kommer bare timer etter Irans angrep på den amerikanske basen i Qatar, noe som markerte en betydelig eskalering i den regionale konflikten.
Hverken amerikanske, israelske eller iranske myndigheter har foreløpig kommentert den rapporterte våpenhvileavtalen offentlig.
Fortsetter angrep
Natt til tirsdag sendte både Israel og Iran respektive utevakueringsvarsler mot Teheran og Tel Aviv.
Tidligere mandag sa Trump at han ville oppmuntre Israel til å jobbe for fred. Han avfeide samtidig Irans angrep mot en amerikansk luftbase, som ikke forårsaket personskader, og takket Iran for forhåndsvarselet om angrepet.
CNN rapporterte kort tid før Trumps innlegg at Iran ikke hadde mottatt noe forslag om våpenhvile og ikke så noen grunn til en slik avtale, ifølge en høytstående iransk tjenestemann.
Like før klokken 01 norsk tid natt til tirsdag, bekreftet en anonym talsperson for iranske myndigheter at Iran var enige i våpenhvileavtalen med Israel, skriver Reuters.
Israel har foreløpig ikke kommentert Trumps uttalelse. Tre israelske tjenestemenn hadde imidlertid tidligere på dagen signalisert at Israel ønsket å avslutte sin militærkampanje i Iran snart, og at dette budskapet var formidlet til USA.
Nyheten om en mulig våpenhvile fikk umiddelbart positive reaksjoner på finansmarkedene, med en økning på 0,4 prosent i S & P 500-futures sent mandagens Nasdaq-futures økte med 0,5 prosent. Dette tyder på at Wall Street vil åpne med oppgang når handelen starter tirsdag, ifølge Reuters.