– Jeg vurderer sterkt omfattende sanksjoner og tollsatser mot Russland inntil en våpenhvile og endelig fredsavtale er på plass, skriver USAs president Donald Trump på Truth Social.
Han viser til Russlands kraftige angrep mot ukrainsk infrastruktur fredag, og at Russland «knuser» Ukraina på slagmarken.
Virker beroligende
– Dette virker veldig beroligende på alle de europeerne som har vært veldig engstelige over at Trump-administrasjonen, siden de kom til makta, bare har gitt gulrøtter til Russland og svingt med pisken mot Ukraina og Europa.
Det sier Tormod Heier, professor i militær strategi og operasjoner ved Forsvarets høgskole.
Han sier vi nå ser en tydeligere amerikansk strategi der hensikten er å tvinge både Ukraina og Russland til forhandlingsbordet.
Tormod Heier, professor i militær strategi og operasjoner ved Forsvarets høgskole, har ventet på sanksjoner mot Russland.
Foto: Aurora Ytreberg Meløe– Så her ser vi viktige nyanser hvor Trump på den ene siden lokker Putin til forhandlingsbordet, men hvor han også nå truer med straffetiltak, hvis ikke Russland imøtekommer noen av de hensynene som Ukraina og europeerne gjerne vil ha på plass.
– Er dette noe du har ventet på?
– Ja, det har jeg ventet på fordi vi så langt bare har vært kanskje 10-15-20 prosent inn i en lang fredsprosess som Trump selv har sagt skal vare i 100 dager.
Heier sier det sikkert kan ta lengre tid enn det også, men at man i amerikansk krisehåndtering balanserer mellom gulrot og pisk.
Tror mange vil puste lettet ut
Nå kommer også noen av de potensielle straffetiltakene til syne. Da er det nok, mange i Europa som kanskje vil puste litt lettet ut, fortsetter Heier.
– Fordi man da ikke bare kan se på Trump som en potensiell utfordrer som har skiftet side i internasjonal politikk, over til Russland. Men også faktisk fremmer noen av de europeiske sikkerhetsinteressene som knytter seg til å være streng mot Russland.
Interessert i utenriks? Hør mer fra NRKs utenriksredaksjon:
Publisert 07.03.2025, kl. 17.00