TV 2 har avpublisert sendingen. – Jeg er ved godt mot, sier Borch til kanalen.
- Lone Lohne
- Joakim Midtbø Viland
- Catherine Gonsholt Ighanian
- Therese Ridar
- Per Opsahl
- Gabriel Aas Skålevik (foto)
- og 3 tilvis færre
- TV 2 har avpublisert sendingen etter at Christian Borch fikk et akutt illebefinnende i en direktesending.
- 81-åringen sier til TV2 at det går bra med ham.
Under «Nyhetskompaniet» på TV 2s Nyhetskanalen fredag fikk Christian Borch det som fremstår som et brått illebefinnende.
– Jeg kan bekrefte at det har vært en situasjon der en gjest hos oss fikk et illebefinnende under direktesending. Vi tilkalte umiddelbart helsehjelp, og kontaktet pårørende, sa pressesjef Jan-Petter Dahl i en SMS til VG i 19-tiden fredag.
– Utover det, har jeg ikke noen ytterligere kommentarer på dette tidspunktet. Vi har avpublisert sendingen på TV 2 Play av hensyn til vedkommende.
– Det går etter omstendighetene bra, og jeg er ved godt mot, sier Borch til TV 2 rett før klokken 21.
VG har fått mange tips om hendelsen, som skjedde klokken 18.12 fredag.
Temaet i sendingen akkurat da var kvinnelandslaget og at Norge møter Tyskland i VM-kvalifiseringskamp lørdag.
Dramatiske TV-bilder
Programleder var Rune Kjos, og gjestene – i tillegg til Christian Borch – var Kornelia Minsaas, spareøkonom fra Lendo og Sveinung Rotevatn, som nå er leder av Bellona.
Utegående reporter for TV 2 var Christina Paulos Syversen.
Mens samtalen går og alle paneldeltagerne vises i hvert sitt skjermbilde, ser man Borch ta en slurk fra vannglasset sitt før han tydelig får et illebefinnende.
Det skjer mens Rotevatn er midt i en setning.
– Vi tar en kort pause her hos oss, og ..., sier programleder Rune Kjos.
– Jeg tror vi må ... skal vi ringe amb ... Vi må ringe med én gang, hører man en opprørt Minsaas si.
– Ja, sier Kjos og reiser seg fra stolen.
– Hva skal vi gjøre? spør Minsaas.
Nyhetskompaniet er et nyhetsdrevet panelprogram med aktuelle saker, der tre gjester og en programleder hver ettermiddag går i dybden og bredden i dagens nyhetsbilde. Christian Borch har vært gjest i programmet en rekke ganger.
– Svært dramatisk
– Det opplevdes som svært dramatisk. Jeg har aldri opplevd noe lignende. og er overlykkelig over at det går bra med Christian nå, sier Sveinung Rotevatn som var gjest sammen med Borch i programmet.
Sveinung Rotevatn
– Vi har møttes ved flere anledninger tidligere også. Jeg kjenner Christian som en hedersmann og ønsker han alt godt og god bedring, sier Rotevatn.
VG har vært i kontakt med programleder Rune Kjos, som skriver på e-post at han ikke ønsker å uttale seg om hendelsen. Han viser til TV 2s pressesjef.
Nyhets- og aktualitetsredaktør i TV2 Karianne Solbrække har sendt ut en melding til de TV2-ansatte som er berørt av hendelsen. Hun takker alle som reagerte raskt og riktig, og informerer om at det er ledere, tillitsvalgte og andre de kan snakke med ved behov.
Det var også Solbrække selv som snakket med Borch fredag kveld, opplyser pressesjefen.
Utenriks og Dagsrevyen
Det populære nyhetsankeret og Urix-programlederen ga seg i NRK i 2014 – etter 36 år – for å gå over i pensjonistenes rekker. Han var da 70 år.
Han startet sin NRK-karriere i radioen i 1978. Syv år senere gikk han over til TV. Han jobbet som utenriksreporter og kommentator før han ble programleder i Dagsrevyen i 2000.
Der var han i ti år før han jobbet i Urix de siste årene.
Før han startet i NRK, jobbet Borch for blant annet Morgenbladet og The Times i England.
Journalisten har høstet en rekke utmerkelser opp gjennom årene, blant annet Gullruten-statuett.

1 month ago
16








English (US)