- 31-åringen Cole Tomas Allen ble pågrepet med flere våpen nær arrangementet der Donald Trump deltok.
- USAs justisminister Todd Blanche mener Trump var trolig målet.
- Eksperter mener trusselnivået mot politikere i USA øker.
- Sikkerheten rundt Trump vil være svært omfattende på grunn av faren for flere angrep.
– Min reaksjon var bare: «Igjen?»
Det sier USA-ekspert Hilmar Mjelde til VG.
Natt til søndag åpnet 31 år gamle Cole Tomas Allen ild i nærheten av arrangementet White House Correspondents’ Association Dinner, som Donald Trump deltok på. USAs president ble evakuert – sammen med blant andre førstedame Melania – se video som viser dramaet:
Ingen ble alvorlig skadet. 31-åringen ble pågrepet med en hagle, en pistol og flere kniver. Motivet er ukjent, men Trump var trolig målet.
Hendelsen føyer seg inn i rekken lignende episoder:
- 13. juli 2024 i Pennsylvania, der Trump ble truffet i øret av en skytter. En person i publikum ble drept.
- 15. september 2024, da en mann med gevær ble tatt nær Trumps golfbane i Florida.
– Det er ingen tvil om at Trump skaper sterk motstand i USA, også blant personer som kan reagere uforutsigbart. Han er en polariserende figur som vekker sterke følelser – og i noen tilfeller handlinger, sier Civita-rådgiver Eirik Løkke til VG.
Civita-rådgiver
– Ikke overraskende
Ifølge Løkke har trusselnivået mot amerikanske politikere økt de siste årene, og tilfellene av politisk vold har blitt flere.
– Så dessverre er det ikke overraskende at dette skjer.
Et av de mest ekstreme tilfellene i nyere tid fant sted i Minnesota i juni 2025, da to folkevalgte demokrater og deres ektefeller ble skutt og drept.
Det politiske konfliktnivået i USA er historisk høyt, sier Mjelde. Men ingen av USA-ekspertene tror lørdagens skudd vil påvirke det politiske klimaet i særlig stor grad fremover.
– Grunnen er at alle, også politiske motstandere, fordømmer denne typen politisk vold. Jeg tror ikke dette vil prege nyhetene om 48 timer – da har Trump trolig gjort noe annet som tar oppmerksomheten, sier Løkke og fortsetter:
– Det blir interessant å se hvordan den delen av MAGA-bevegelsen som har vendt seg mot Trump, reagerer på dette.
Vil slå politisk mynt
VG har de siste ukene dekket hvordan deler av MAGA-bevegelsen har vært kritiske til Trumps politikk, blant annet når det gjelder USAs angrep på Iran.
Flere av kritikerne har blant annet spekulert i om skuddene i Pennsylvania i fjor kan ha vært iscenesatt, slik VGs kommentator Astrid Meland beskriver i denne kommentaren.
– Vil Trump vil slå politisk mynt på dette?
– Trump vil slå politisk mynt på absolutt alt hele tiden. Det kan man bare legge til grunn, men jeg er usikker på om det er så mye å slå politisk mynt på her, sier Løkke.
USA-ekspert
– Han gjorde ikke det i natt. Jeg synes han ga veldig fine og riktige kommentarer etterpå, sier Mjelde.
Dette gjorde også VGs kommentator Ayesha Wolasmal et poeng ut av i sin kommentar etter talen, der hun omtaler Trump som «den voksne i rommet».
Løkke er tydelig på at situasjonen var langt mer alvorlig da Charlie Kirk ble skutt og drept.
– Da oppsto det en slags fordømmelse av hele venstresiden av USA. Det er nok ikke tilfelle her, sier Civita-rådgiveren.
Frykter flere angrep
– Kan vi forvente flere slike hendelser mens Trump er president?
– Det er i hvert fall en reell fare for det, og god grunn til å frykte det. Derfor vil sikkerheten rundt Trump være svært omfattende – med god grunn. Samtidig finnes det uheldige bivirkninger, sier Løkke og fortsetter:
– Det kan bidra til å senke terskelen for politisk vold. Med den økende polariseringen i USA, det politiske klimaet og ikke minst den store tilgangen på våpen, er det dessverre grunn til å frykte mer politisk vold fremover.
Mjelde er enig:
– Trump kommer til å leve med et høyt trusselnivå mot seg så lenge han lever.
– Det har oppstått en attentatkultur i USA, der politisk vold og drap på offentlige personer blir rettferdiggjort og feiret på nettet, sier han.
Presidenten selv sier i et intervju med Fox News søndag at skytteren ikke kom i nærheten av korrespondentmiddagen og gjestene.
Donald Trump mener hendelsen understreker behovet for en ny ballsal i Det hvite hus, der vinduene er planlagt å være skuddsikre.

2 hours ago
3








English (US)