USA fjernet Francesca Albanese fra sanksjonsliste

1 day ago 6


USA har fjernet Francesca Albanese, FNs spesialrapportør for de palestinske områdene, fra listen over sanksjonerte personer.

 Gregorio Borgia / AP / NTBFrancesca Albanese, FNs spesialrapportør for Vestbredden og Gaza, er ikke lenger sanksjonert av USA. Foto: Gregorio Borgia / AP / NTB
Oppdatert onsdag 20. mai kl. 23:52

Det framgår av nettsidene til det amerikanske finansdepartementet.

Fjerningen skjer en uke etter at en føderal dommer midlertidig stanset sanksjonene. Dommeren mente at Trump-administrasjonen trolig hadde brutt Albaneses rett til ytringsfrihet da den innførte tiltakene etter at hun kritiserte krigføringen til USAs allierte, Israel, på Gazastripen.

Albaneses ektemann og datter saksøkte Trump-administrasjonen i februar. Datteren er amerikansk statsborger. De mener sanksjonene i praksis tar fra henne muligheten til å ha en bankkonto og «gjør det nesten umulig å oppfylle hennes behov i dagliglivet».

Albanese ble ført opp på sanksjonslisten i fjor sommer.

Publisert: 20.05.26 kl. 23:52Oppdatert: 20.05.26 kl. 23:52
Read Entire Article