USA godkjenner stort våpensalg til Taiwan – Kina fordømmer

8 hours ago 2


USA har godkjent våpensalg til en verdi av mer enn 110 milliarder kroner til Taiwan. Kina fordømmer salget.

 Doug Mills / Reuters / NTBUSAs president Donald J. Trump. Foto: Doug Mills / Reuters / NTB
Oppdatert torsdag 18. desember kl. 08:25
  • USA har godkjent våpensalg til Taiwan til en verdi av mer enn 110 milliarder kroner.
  • Våpenpakken inneholder rakettsystemer, haubitser, panservernraketter og droner.
  • Taiwan uttrykker stor takknemlighet til USA for salget.
  • Kina fordømmer salget og mener det truer freden og stabiliteten i Taiwanstredet.

President Donald Trumps administrasjon ga onsdag grønt lys for salget til en verdi på 11 milliarder dollar. Dette er det andre amerikanske våpensalget til øya siden Trump overtok som president for snart et år siden.

Våpenpakken som nå er godkjent omfatter rakettsystemer av typen Himars, haubitser, panservernraketter, droner og utstyrsdeler, ifølge en uttalelse fra Taiwans utenriksdepartement.

Bør USA selge våpen til Taiwan?

aJabNeicUsikker.

Taiwans presidentkontor ga torsdag uttrykk for sin «oppriktige takk» til USA etter at våpenpakken nå har fått grønt lys.

– Fred og stabilitet i Taiwan-stredet og Stillehavsregionen er uunnværlig for verdenssamfunnets sikkerhet og velstand, sier presidentkontorets talsperson Karen Kuo.

Fra Kina, som gjør krav på Taiwan, var det ikke like positiv respons.

– Det amerikanske salget gjør stor skade på freden og stabiliteten i Taiwanstredet. Kina er sterke motstandere av og fordømmer på det sterkeste salget, sier en talsperson for det kinesiske utenriksdepartementet ifølge Reuters.

Publisert: 18.12.25 kl. 08:22Oppdatert: 18.12.25 kl. 08:25
Read Entire Article