Anni Matthiesen møter NRK utenfor Lego-huset midt i Billund sentrum. Et industrieventyr og en av verdens aller største leketøysprodusenter.
Historien startet her i byen. Og fortsatt er Lego hjørnesteinen, ikke bare i Billund, men i store deler av regionen.
Lekeanden var et av de aller første Lego-produktene. Senere ble selskapet mer kjent for klosser i plastikk.
Foto: Presse– Lego er nesten Billund, kan man si. Man er dypt avhengig av bedriften. Det er omtrent 7000 innbyggere i Billund, og det er nesten litt morsomt at Lego har nesten like mange medarbeidere, forteller Matthiesen.
Hun er fra Billund, sitter i Folketinget for Venstre og søker gjenvalg ved årets valg.
Men debatten om formuesskatt, som har blitt en het potet i den danske valgkampen, bekymrer henne på vegne av hjembyen.
Anni Matthiesen (V) er sterk motstander av formuesskatt i Danmark
Foto: Joakim Reigstad / NRKDanmarks rikeste familie
– Man kan si at formuesskatten, som jeg forstår forslaget, særlig vil ramme familieeide danske bedrifter. Og jeg tror det kan påvirke familien bak Lego i veldig stor grad, sier Matthiesen og legger til:
– Det er alltid en risiko, hvis man blir beskattet for hardt, at man ser seg om etter andre områder, eller enda verre – mot utlandet. Og det er vi selvsagt veldig bekymret for kan skje her.
Lego setter sitt preg på hele Billund.
Foto: Joakim Reigstad / NRKLa det være klart med det første. Lego-familien er Danmarks suverent rikeste, med rundt 350 milliarder danske kroner i formue.
De er kjent for en ekstravagant livsstil. Men også for å gi penger til lek og opplæring av barn. Både i Danmark og i utviklingsland. Det skjer gjennom Lego-fondet.
Forslaget om formuesskatt i Danmark innebærer at par skal betale 0,5 prosent skatt av formuer over 50 millioner danske kroner. For enslige er beløpet 25 millioner.
Lego-familien er Danmarks rikeste. Lokalt frykter mange en utflagging.
Foto: JOSEPH PREZIOSO / AFP,NTBBeregninger viser at det er ca. 22.000 dansker som vil måtte betale skatten.
Til sammenligning betaler ca. 600.000 nordmenn formuesskatt.
Vil jevne ut forskjeller
Da hun varslet valg lovet også statsminister Mette Frederiksen å innføre formuesskatt. Fra talerstolen sa hun, blant annet:
– En formuesskatt skal ta toppen av ulikheten og skape en bedre balanse i vårt land. Den vil omfatte de som har de aller største formuene.
Likevel har forslaget møtt massiv motstand. Anni Matthiesen mener ikke formuesskatten vil føre noe godt med seg.
Mette Frederiksen på vei til å utskrive nyvalg i Danmark – og foreslå formuesskatt til de aller rikeste.
Foto: Mads Claus Rasmussen / Ritzau Scanpix Denmark,NTB– Socialdemokratiet sier jo pengene skal brukes på bedre skoler. Forstår du ikke det argumentet?
-Nei det gjør jeg faktisk ikke. Det er jo slik at det er våre bedrifter her i Danmark som er med på å skape arbeidsplasser, men også at de sikrer penger i statskassen som man etterpå kan bruke på velferd. Så i mine øyne er dette det verst tenkelige verktøyet for å bygge en bedre folkeskole.
«Misunnelsesskatt»
Saken har også blitt heftig debattert i valgkampen. Og blant motstanderne trekkes Norge ofte frem som et skrekkeksempel,
– Ta en tur til Norge, min venn. Dette er jo rett og slett for dumt, lød beskjeden fra utenriksminister og formann for Moderaterne, Lars Løkke Rasmussen, da forslaget ble kjent samtidig som valget ble utskrevet.
Alex Vanopslagh fra Liberal Alliance har kalt formuesskatten for «misunnelsesskatt»
Foto: Mads Claus Rasmussen / Ritzau Scanpix Denmark,NTBLiberal Alliances formann, Alex Vanopslagh gikk lenger og kalte det en «misunnelsesskatt».
– En formuesskatt vil minske investeringslysten i Danmark. Det vil gi like så dårlige erfaringer som de har med skatten i Norge, uttalte han i en debatt om formuesskatt.
Argumentet blant motstanderne er at de rikeste vil følge de mange norske milliardærene til Sveits. Det kan igjen bety betydelig tapte skatteinntekter. Og videre: En trussel mot arbeidsplasser for investeringene blir færre.
Mette Frederiksen vil bruke de rundt regnet seks milliardene skatten vil gi i ekstra inntekter på å få færre elever i hver klasse i småskolen. Samt fjerne eiendomsskatt på boliger med lav markedsverdi.
Tviler på om det er smart
Dansk TV2s politiske kommentator Hans Engell, mener Mette Frederiksen ikke har truffet helt med forslaget om formuesskatt
Hans Engell er politisk kommentator i dansk TV 2.
Foto: Joakim Reigstad / NRK– Jeg er ikke helt sikker på, at Socialdemokratiet har trukket det riktige kortet. Det kan fort være mange som heller spør seg hva dette vil ha å si for våre arbeidsplasser og hva det kommer til å bety for investeringene
For det kan være bra å ha tunge økonomiske aktører – eller «rikinger» i nærmiljøet, mener Anni Matthiesen.
– Distriktspolitikk henger tett sammen med de bedriftene som blomstrer opp. Jeg vil våge å påstå at mer enn halvparten av de små og mellomstore bedrifter vi har her i vår kommune, overlever på grunn av Lego, sier hun.
Uro for følgene
I Billund er det ikke bare de som arbeider med Lego som nyter godt av Lego.
Det er hoteller, restauranter, museer, severdigheter, lekeland og butikker som det drypper på.
Legoland i Billund er en stor turistmagnet.
Foto: Joakim Reigstad / NRKBåde på grunn av turismen til Legoland. Men også fordi mange ansatte i konsernet ofte må til Billund på møter og samlinger.
– Også er vi selvsagt nervøse for at gnisten til å sette nye prosjekter i gang, starte nye bedrifter, forsvinner. Og vi risikerer at de heller drar til utlandet. avslutter Matthiesen
NB: Hans Engell var i en periode på 90-tallet formann for Det Konservative Folkeparti og satt i Folketinget for partiet frem til 2000. Han brukes i dag som politisk kommentator av flere danske medier, herunder dansk TV 2.
Publisert 20.03.2026, kl. 05.15

















English (US)