Varmeste april målt i Nord-Norge noensinne

6 days ago 13


Svalbard hadde temperaturer over normalen hver eneste dag i april.

 Line Møller / VGBilde tatt på Svalbard i mars. Foto: Line Møller / VG
Oppdatert tirsdag 5. mai kl. 10:32

April 2026 ble den varmeste aprilmåneden som er målt i Nord-Norge, og den nest varmeste på landsbasis siden målingene startet i 1901.

Det skriver Meteorologisk institutt i en pressemelding.

Årets april deler annenplassen med april 2019. Til sammen ble det satt 49 rekorder for høy månedstemperatur og 35 for maksimumstemperatur på landets målestasjoner. Varmest var det på Kongsberg, med 26,5 grader – ny fylkesrekord for Buskerud.

– Det er svært sjelden at en værstasjon, som har målt i mer enn 100 år, setter rekord to måneder på rad. Dette er en klar indikasjon på hvor raskt den menneskeskapte globale oppvarmingen vi registrerer nå går, sier klimaforsker Jostein Mamen.

På Svalbard lå temperaturen over normalen hver dag gjennom hele måneden, enkelte dager 5–6 grader over. Sjøisutbredelsen var den nest laveste målt i april siden satellittmålingene startet i 1978.

Professor Leif Egil Loe fra COAT-samarbeidet forteller at det milde været har skapt store problemer for forskningen.

– Arbeidsforholdene på Svalbard i vinter har vært de mest utfordrende siden vi begynte reinsdyrprosjektet i 1995, sier han.

Nedbøren var ujevnt fordelt, med svært vått på Sørlandet og Østlandet, og ekstremt tørt i deler av Finnmark.

Tips oss illustrasjon

Har du tips?

Send oss informasjon, bilder eller video.

Read Entire Article