- Brannvesenet sier de har avdekket alvorlige sikkerhetsmangler i «Gløgghuset» ved «Jul i Vinterland» i Oslo.
- Rømningsveier og branndeteksjon oppfyller ikke kravene.
- Arrangørene har tre uker på å fikse manglene eller risikere tvangsmulkt på 20.000 kroner daglig.
- «Jul i Vinterland» avventer en ekstern rapport for videre tiltak.
Plan- og bygningsetaten i Oslo sendte 13. desember et varsel om at «Gløgghuset» kan bli stengt.
Årsaken er det brann- og redningsetaten hevder er alvorlige sikkerhetsmangler.
Det kommer frem av et varsel brannvesenet sendte til Oslo kommune datert 11. desember.
Brannvesenet har funnet mangler på branndeteksjon. Samtidig påpeker de at rømningsveiene ikke er tilstrekkelige.
Alvor rundt sikkerhetsnivået
Brannvesenets bekymringer knytter seg til «Gløgghuset», som er et forsamlingslokale i to etasjer med plass til 600 gjester.
Det var Avisa Oslo som omtalte saken først.
I varselet står det følgende:
«Forsamlingslokalet er over 2 etasjer og arrangør opererer med maks persontall 600. Kombinasjonen av høyt persontall og to plan gjør at vi mener det er høy risiko i lokalet, og vi mener det er alvorlig dersom tiltaket ikke er oppført i henhold til gjeldende sikkerhetsnivå.»
Blant annet er det uklart hvordan rømning fra 2. etasje er tenkt i praksis, skriver brann- og redningsetaten i sin bekymringsmelding.
Erik Fæste Johansen i Oslo brann- og redningsetat kommer med ytterligere opplysninger til VG:
Brannvesenet avdekket også at de oppbevarte altfor mye propangass på «Jul i Vinterland» sitt område.
– Vi påla dem å holde seg innenfor «innmeldt mengde», skriver han i meldingen.
Teamleder ved Oslo brann- og redningsetat
Det skal ha blitt løst ved å fjerne omtrent 25 propanflasker, ifølge Johansen.
I tillegg skal brannvesenet sende et brev til arrangør der de lister opp noe grundigere hvilke funn som ble gjort på «Gløgghuset» – ikke bare begrenset til de to punktene om branndeteksjon og rømningsveier.
Følger opp bekymringene
Til VG skriver Aasmund Lund, pressekontakt i «Jul i Vinterland», at de tar brannvesenets bekymringer på fullt alvor.
– Derfor gjennomførte vi i går en tredjepartskontroll av «Gløgghuset», og vi venter nå på den endelige rapporten, skriver han i meldingen.
Se hva VG fant på «Jul i Vinterland» i november:
Rapporten skal kunne gi en avklaring – særlig knyttet til kapasitet og eventuelle nødvendige tiltak.
– Men det er viktig å få fram at det ikke er snakk om å måtte stenge noe som helst, skriver Lund.
Han mener at kapasitet er hovedspørsmålet per i dag. Derav om «Gløgghuset» sitt lokale skal godkjennes for 400 eller 600 personer.
Ifølge pressekontakten har det i praksis aldri vært mer enn 400 personer inne samtidig.
aJa!bNei, men jeg skal.cNei, ikke i år.dJeg har aldri vært der.
– Når rapporten foreligger, vil vi umiddelbart følge opp dersom det anbefales ytterligere tiltak. Vi er opptatt av å drive på en trygg og forsvarlig måte, i tråd med gjeldende krav, fortsetter han.
Lund bekrefter at de har vært i dialog med kommunen.
– Ikke fulgt sitt ansvar
Johansen i Oslo brann- og redningsetat peker på ett hovedproblem:
At «Jul i Vinterland» kun er midlertidig.
Det begrenser både søknadsplikt og mulighet for brannvesenets oppfølging.
På grunn av denne midlertidigheten er ikke arrangørene søknadspliktige på lik linje som hvis lokalene skulle stått i lang tid.
– Men uavhengig av hvor lenge det står, er det samme sikkerhetsnivå som er gjeldende, påpeker Johansen.
Han forklarer at brannvesenet ikke kan gjøre mye annet enn å oppfordre arrangørene til å ta ansvaret som følger med – noe arrangører av arrangementer skriver under egenerklæring på at de gjør.
Under et arrangement kan brannvesenet kontrollere at sikkerheten er ivaretatt, og om arrangører har tatt det ansvaret de skal.
Og det er nettopp dette de mener at ikke har blitt gjort nå.
– Det er den bekymringen vi meldte nå. Vi mener at de ikke har fulgt sitt ansvar, sier Johansen.
Ikke første bekymringsmelding
Men det er ikke første gang en bekymringsmelding har blitt sendt i retning «Gløgghuset».
I 2019 var det nemlig en fra publikum som varslet brannvesenet om rømningsveiene.
– Det handlet om at den ene trappen fra «Gløgghuset» endte mot et stort tre og en salgsbod, forklarer Johansen.
Likevel understreker han at forholdet ikke var veldig alvorlig, men at brannvesenet fulgte det opp mot åpningen av «Jul i Vinterland» i 2020.
Her gikk det galt på julemarkedet – se video:
Arrangørene har fått tre uker på seg til å dokumentere at sikkerhetskravene er oppfylt, eller stanse bruken av lokalet.
Dersom de ikke retter forholdene, kan de få en tvangsmulkt på 20.000 kroner per dag.
Brannvesenet har ved sine kontroller veiledet arrangøren til å installere røykvarslere, men vurderer at sikkerhetsnivået fortsatt ikke er på linje med teknisk forskrift.
«Jul i Vinterland» holder åpent fra 8. november 2025 til 4. januar 2026. Arrangementet drives av Lund Gruppen Arrangement AS, som har erklært ansvarsrett for prosjekteringen.

9 hours ago
2










English (US)