Vedum: Den nye Høyre-ledelsen gjør samarbeid enda mer utenkelig

5 days ago 5


Høyres nye ledelse består av tre personer fra Oslo-området.

 Jørgen Braastad / VG Foto: Jørgen Braastad / VG
Oppdatert fredag 12. desember kl. 06:53

– Høyre skal velge en «T-bane-trio» som ledelse. De bor alle i t-bane-avstand fra Oslo sentrum, og det sier litt om partiet, sier Trygve Slagsvold Vedum til VG - kun sekunder etter at innstillingen fra partiets valgkomié er lagt fram.

«T-bane-trioen» Vedum sikter til er Ine Eriksen Søreide, Henrik Asheim og Ola Svenneby, som Høyres valgkomité har foreslått som henholdsvis leder og nestledere i partiet.

 Cornelius Poppe / NTBNY LEDELSE: Høyres valgkomité ønsker disse tre i Høyres nye ledelse, etter det ble kjent at Erna Solberg trer av som partileder. Foto: Cornelius Poppe / NTB

Dette har også skapt furore innad i Høyre. Bø-ordfører Sture Pedersen (H) har meldt at han vil prøve å endre partiledelsen.

– Vi kan ikke ha en partiledelse som alle holder til i Karl Johans gate, sa han til VG torsdag

Ut mot hele trioen

Vedum benytter også anledningen til å minne om at Høyres nye leder Søreide, ikke hater EU:

– Faktisk så tror jeg ikke det finnes noen som elsker EU mer enn henne. Hun drømmer om EU hver eneste natt.

Han tar for seg resten av ledelsen:

– Svenneby etterlyste faktisk mer sentralisering i et intervju med VG.

Hva tenker du om den nye partiedelsen?

aJeg har kjempetroa!bDet burde vært flere fra distrikene i ledelsencJeg stemmer ikke Høyre så jeg bryr meg ikke

«Høyre burde tørre å gå til valg på mer sentralisering. Nå later alle partiene som om man kan opprettholde tjenestetilbudet i distriktene. Men det kan vi ikke. Det er på tide at noen sier det» uttalte Svenneby til VG i mars 2024.

Også Asheim får gjennomgå:

– Han er partiets avgiftsarkitekt, og har lagt fram tidligere alternative statsbudsjett med kraftig økning i avgift på drivstoff.

– Utenkelig

Vedum mener den nye partiledelsens politikk er enda lengre fra Senterpartiet enn hva Høyre har vært tidligere.

Hvis Høyre ikke får med Senterpartiet, kan de glemme å ta over regjeringsmakten i løpet av de neste fire årene. Etter Senterpartiet brøt ut av regjeringen tidligere i år, har flere drømt om at de skal skifte side.

Sp har samarbeidet med høyresiden om flere saker i Stortinget etter valget. De har også tidligere vært i regjering med borgerlige partier. De satt i regjering med KrF og Venstre fra 1997 til 2000.

Men det er mindre aktuelt nå, skal vi tro Vedum.

– Med den linja ledelsen i Høyre har til EU og sentralisering, så gjør det at et regjeringssamarbeid med Høyre blir enda mer utenkelig, sier Vedum, og legger til:

– Jeg opplevde i det minste at Erna Solberg hadde et genuint engasjement for å flytte statlige arbeidsplasser ut av Oslo, selv om hun sentraliserte alt annet. Men nå får Høyre en ledelse som konsekvent etterlyser mer sentralisering

Read Entire Article