Aalerud på skuddhold før dronningetappen

9 hours ago 3



8. mai 2026 kl. 16:26

Uno-X sitt store håp i bakken like før mål i Giro d'Italia

Erlend Blikra havnet i bakken og fikk ikke muligheten til å spurte om seieren på første etappe av sykkelrittet Giro d'Italia.

Uno-X stilte med åtte nordmenn fra start og imponerte på den første etappen. Det norske laget var med hele veien til mål og spurteren Erlend Blikra var det store norske håpet.

Men få hundre meter før målstreken gikk det en kjempevelt, som tok med seg Uno-X sitt mannskap.

– Det måtte nesten skje når man både vet hvor mye som er på spill, og de samtidig lager en så smal siste kilometer. I mine øyne er det unødvendig å gjøre det, sa Max-ekspert Carl Fredrik Hagen.

Bare et lite knippe av syklister slapp unna og kunne spurte om seieren. Paul Magnier vant etappen like framfor danske Tobias Lund Andresen, og får bære den rosa ledertrøyen på den neste etappen.

Tord Gudmestad, som sykler for Decathlon, ble beste nordmann på åttendeplass på etappen.

– Det er kjedelig når den rosa trøyen står på spill. Man får aldri den sjansen igjen, i alle fall som sprinter. Følelsen er ikke på topp, ganske sår bak på ryggen og fikk meg en god trøkk.

Det sier Erlend Blikra i en video Uno-X selv har tatt etter løpet.

– Jeg tror ikke noen gjør noe feil, men det er veldig smal vei og vi overlapper hjulene til hverandre. Framhjulet mitt overlapper bakhjulet til rytteren foran meg som gjør at jeg havner i en skvis og er den første som går ned, fortsatte han.

sykkelritt velt

Foto: Skjermdump fra HBO Max / HBO Max
Read Entire Article