Advarer: – Dette er kjempeskummelt

4 hours ago 7



Saken oppsummert

  • Høyre foreslår en ny bookingløsning for å redusere ventetiden hos fastleger.
  • Forslaget møter motstand fra Norsk forening for allmennmedisin som frykter økt ressursbehov.
  • Kritikere mener at kontinuiteten i pasient-lege-forholdet kan bli svekket.
  • Høyre mener forslaget vil utnytte kapasiteten bedre uten å pålegge fastlegene flere pasienter.

Oppsummeringen er laget med kunstig intelligens (KI) fra OpenAI. Innholdet er kvalitetssikret av TV 2s journalister.

De fleste av oss har nok erfart at det kan være krevende å få time hos fastlegen, og at det ofte innebærer lange ventetider. 

Per 1. april står også 134.314 nordmenn uten en fastlege, ifølge tall fra Legeforeningen. 

Dette ønsker Høyre å gjøre noe med. 

– Vi ønsker å ha mer konkurranse om pasientene, og at de skal kunne velge ledige timer hos andre fastleger, til samme pris som vanlig egenandel, sier helsepolitisk talsperson Tone Trøen til TV 2. 

Høyre-toppen foreslår at Helsenorge skal starte opp en bookingløsning, som viser ledige timer hos andre fastleger. 

Trøen mener dette vil styrke fastlegeordningen, og gjøre den mer fleksibel og tilgjengelig. 

 Sveinung Kyte / TV 2
KREVER GREP: Høyres Tone Trøen mener altfor mange står uten en fastlege i dag. Nå krever hun at noe gjøres. Foto: Sveinung Kyte / TV 2

– Helt feil vei 

Men forslaget møter kraftig motstand. 

– Helsetjenester er ikke en vare, og det burde ikke være tilbudsstyrt, slår Marte Kvittum Tangen fast. 

 Erik Edland / TV 2
KRITISK: Marte Kvittum Tangen i Norsk forening for allmennmedisin er kritisk til forslaget fra Høyre. Foto: Erik Edland / TV 2

Hun er leder i Norsk forening for allmennmedisin, og mener dagens fastlegeordning er der for en grunn. 

– Hvis man kan shoppe rundt og velge lege, da er vi på helt feil vei, sier Kvittum Tangen. 

– Kjempeskummelt 

Hun er tydelig på at fastlegen, som kjenner deg og dine behov, gjør at man bruker ressursene i helsevesenet på best mulig måte. 

– Jeg tror ikke Høyre har forstått hvilke konsekvenser det får for kapasiteten i resten av helsetjenesten. Dette er kjempeskummelt, sier hun om forslaget. 

Kvittum Tangen mener at leger som ikke kjenner pasienten og dens bakgrunn vil ha lavere terskel for å henvise til spesialisthelsetjenesten. 

– Da ender vi opp med å få et totalt økt ressursbehov, sier hun.

– Det kan ødelegge 

Kvittum Tangen får støtte av fastlege Kaveh Rashidi. 

– Forslaget har en tydelig fordel og en ulempe. Fordelen er at pasienter kan få time raskere, men ulempen er at det kan ødelegge for at pasienten får kontinuitet hos én og samme lege, sier Rashidi. 

 Erik Edland / TV 2
MER TID: Fastlege Kaveh Rashidi mener det må tilrettelegges for at fastlegene får mer tid med pasientene. Foto: Erik Edland / TV 2

Antallet som står uten en fastlege nå, er langt færre enn toppen for to år siden. Da manglet nærmere 230.000 nordmenn fastlege. 

Møter motstand

Høyre er heller ikke det eneste partiet som ønsker å gjøre fastlegekrisen til en valgkampsak. Helseminister Jan Christian Vestre lanserte nylig flere forslag for å gjøre situasjonen bedre. 

Det innebærer blant annet krav om booking på nett, at alle fastleger må tilby videokonsultasjon og en prøveordning med digitale allmennleger. 

Også disse forslagene møter motstand fra Kvittum Tangen og Rashidi. 

 Jan Helge Rambjør / TV 2
VALGKAMP: Både Ap og Høyre har fokus på folks helse i valgkampen. Foto: Jan Helge Rambjør / TV 2

– Forslagene til Arbeiderpartiet er ikke spesielt offensive, sier Rashidi. 

Kvittum Tangen mener både Høyre sitt forslag, samt Vestre sitt forslag om digitale allmennleger er «like håpløse».

Den nye fastlegeordningen er nylig sendt ut på høring. 

På spørsmål om hva Trøen tenker om kritikken, mener Høyre-toppen uansett at deres forslag er bedre enn regjeringen sitt. 

– Høyre har tillit til at næringsdrivende leger ivaretar sin portvokterrolle og foretar kloke, faglige valg. Dette gjelder i tilfeller der pasienten ikke får ledig time hos sin fastlege.

Hun understreker at dette ikke handler om å pålegge fastlegene flere pasienter. 

– Men det handler om å utnytte kapasiteten bedre.

 Ole Berg-Rusten / NTB
PASSER PÅ: Tone Trøen følger nøye med på regjeringen Støres forslag når det kommer til helsepolitikken. Foto: Ole Berg-Rusten / NTB

Dette må til 

Kvittum Tangen er tydelig på at man heller må fokusere på å støtte forholdet mellom legene og pasientene. 

– Det unike med fastlegeordningen er kontinuiteten og det er dette vi må bygge videre på. Løsningen er å øke tilgjengeligheten hos din fastlege, vi trenger flere fastleger med kortere lister, sier hun.

Det er Kaveh Rashidi enig i. 

– Personlig mener jeg det er viktigere å styrke fastlegenes muligheter til å ha tid til pasientene sine, heller enn å sende pasientene til andre fastleger. 

Read Entire Article