Aleksander Aamodt Kilde dropper Wengen-renn to år etter skrekkfallet

6 hours ago 2



  • 12. januar 2026 kl. 16:53

    Aleksander Aamodt Kilde dropper Wengen-renn to år etter skrekkfallet

    Aleksander Aamodt Kilde (33) blir ikke å se i verdenscuprennene i Wengen kommende helg. Han skadet seg stygt i den sveitsiske bakken for to år siden.

    I et uttak fra Norges Skiforbund kommer det fram at Adrian Smiseth Sejersted er den eneste norske fartsalpinisten som stiller til start i Wengen.

    Tirsdag er det nøyaktig to år siden Kilde falt og skadet seg alvorlig i Wengen-utforen. Han pådro seg da et dypt kutt i leggen og en skade i skulderen som tok lang tid å lege.

    Først etter 684 dager, 27. november i fjor, var han tilbake på startstrek i et verdenscuprenn.

    Veteranen tar imidlertid ikke sjansen på å sette utfor Wengen-løypa igjen denne uken. Enn så lenge er det ikke kommet noen uttalelse fra Kilde om hvorfor han står over rennene.

    Siden comebacket har Kilde kjørt sju verdenscuprenn – fire i super-G og tre i utfor. Han har 11.-plass i Beaver Creek-utforen som beste plassering.

    Sesongens store mål for Kilde og de andre alpinistene er OL i Italia i februar.

    Det skal kjøres tre utfortreninger i Wengen de kommende dagene. Deretter er det super-G-renn fredag, utforrenn lørdag og slalåmrenn søndag.

    Uttaket til mennenes slalåmrenn gjøres onsdag.

    (NTB)

    Aleksander Aamodt Kilde

    Foto: Gabriele Facciotti / AP / NTB
  • 12. januar 2026 kl. 16:15

    Myrhol gir seg som Runar-trener

    Bjarte Myrhol har valgt å gi seg som hovedtrener for den ferske cupmesteren Runar.

    Det skriver Runar Håndball i en pressemelding mandag.

    Myrhol gir seg som hovedtrener etter inneværende sesong.

    – Alt jeg gjør, ønsker jeg å gjøre 100 prosent. Samtidig har jeg innsett at det ikke er nok timer i døgnet til å kombinere rollen som fulltids elitetrener, full stilling i Learn Handball og livet som trebarnsfar, sier Myrhol.

    Bilde av en trener på trenerbenken

    Foto: Christoffer Andersen / NTB
  • 12. januar 2026 kl. 15:56

    Supporter kastet stol på Aberdeen-spiller – fikk fengselsstraff

    En mann fengsles i 18 måneder etter at han i fjor kastet en del av en stol på daværende Aberdeen-spiller Jack MacKenzie.

    Situasjonen skjedde i mai etter at Aberdeen hadde tapt for Dundee United på bortebane. Dundee-supporterne stormet da banen i gledesrus over at klubben sikret fjerdeplassen i ligaen og dermed europaspill denne sesongen.

    MacKenzie, som hadde sittet på benken gjennom hele kampen, gikk etterpå bort til Aberdeen-supporterne for å takke dem for oppmøtet.

    Der ble han møtt av deler av en stol fra tribunen. Den traff ham i hodet og skadet ham stygt. 25-åringen pådro seg et dypt kutt i venstre øyenbryn, og han fikk et sår under øyet.

    Supporteren, som var en del av Aberdeens «ultras»-gruppe, erkjente forholdene i retten i oktober.

    Samtidig fikk han irettesettelse av dommeren.

    – Du må ha visst at du kunne treffe noen ved å kaste det. Hvis du ikke gjorde det, er graden av hensynsløshet utrolig, sa dommeren.

    Nå har han fått en dom på 18 måneders fengsel. Han får heller ikke se noen fotballkamper fra tribuneplass de neste ti årene. Fra før er han utestengt på livstid fra Aberdeen.

    Mannen var beruset under hendelsen, har advokaten sagt i retten.

    MacKenzie spiller nå for Plymouth i England. (NTB)

    en fotballspiller sparker en ball

    Foto: Giannis Papanikos / AP / NTB
  • Read Entire Article