Annerledes-diplomaten: – Jobben gjøres ikke på kontoret, den gjøres på byen

18 hours ago 8



Kåre Aas har kjempet for å rekruttere diplomater med sosiale evner: – Jobben gjøres ikke på kontoret, den gjøres på byen, sier han.

Kåre Reidar Aas er tilbake på Tøyen i Oslo. – Jeg kunne ikke skrevet denne boken uten å si hvem jeg er og hva jeg kommer fra. Jeg måtte trekke linjene tilbake, sier han. Foto: Dan P. Neegaard / Aftenposten

Publisert: 11.05.2025 11:50

Han er kjent for sin litt unorske, ultrasosiale stil. Han er pratsom, levende og med en ustoppelig iver. Da Kåre R. Aas ble ambassadør i Afghanistan i 2008 laget han bar i kjelleren på residensen i Kabul. Det ble et samlingspunkt for ansatte, politikere, diplomater, journalister og tilreisende. Han kalte baren for Manhattan og innredet den med svart-hvitt-fotografier fra New York.

Nå forteller stjerne-diplomaten om sin ekstreme klassereise i boken «Diplomati i en verden som brenner», som raskt har plassert seg på topp på bestselgerlisten. Fra en røff oppvekst i en leid liten leilighet på Tøyen, tok Aas spranget til diplomatiets førstedivisjon.

Les hele saken med abonnement

Read Entire Article