Arbeiderpartiets oppslutning faller kraftig på vei inn i den politiske sommerferien. Likevel beholder de rødgrønne flertallet på Stortinget, når Rødt regnes inn.

- Ap faller på VGs meningsmåling i juni, men de rødgrønne beholder flertallet når Rødt regnes med.
- Høyre fortsetter å falle. De mister særlig velgere til Frp, som har høy lojalitet blant sine velgere, i tillegg til at de får nye.
- Hvis dette var valgresultatet hadde Frp endt med omtrent 140.000 flere velgere enn Høyre.
- SV, Sp og Rødt øker oppslutning, og sikrer knapt flertall for venstresiden.
Høyre faller videre på juni-målingen som Respons Analyse har laget for VG, Aftenposten og Bergens Tidende. Velgerne på borgerlig side fortsetter å flokke seg rundt Frp. På Høyres bekostning.
Men Aps store fall er verd å merke seg:
- Ap har et fall på 4,2 prosentpoeng fra VGs måling i mai .
Partiet har nå støtte fra 25,1 prosent av velgerne. For en måned siden stoppet telleverket på 29,3 prosent.
Spørsmålet er om medvinden etter at Sp forlot regjeringen i vinter, og Stoltenberg-effekten, nå er i ferd med å ta slutt.
Ap-leder Støre er likevel optimist:
– Nå har vi gått betydelig frem på noen meningsmålinger og tilbake på denne i samme måned, og det kan ha litt med ulike metoder og sånn å gjøre. Snittet vårt er et bra utgangspunkt for 80 dager igjen til valget, og samtidig en påminnelse om at det er ingen hvile – det er bare å stå på.
Skulle dette blitt valgresultatet, ville også Ap vært avhengige av Rødt for å få regjeringsmakt.
– Hvis det blir et flertall på siden hvor de ikke ønsker Sylvi Listhaug som statsminister så skal vi finne ut av det. Ap er klare til å lede en regjering på vår side. Det er uaktuelt med regjeringssamarbeid med Rødt, men så langt jeg har forstått Rødt vil de heller peke på en Ap-ledet regjering enn en Frp-ledet regjering, sier Støre.
Knapt flertall
Fordi de øvrige partiene på rødgrønn side plukker opp stemmer samtidig som Ap mister dem, ligger det nå an til rød-grønt flertall på Stortinget dersom det var valg i dag.
SV vokser mest, men også Sp og Rødt øker sin oppslutning fra mai til juni.
Mandatberegningen basert på dagens partibarometer gir 85 stortingsrepresentanter og et knappest mulig flertall til partiene Ap, SV, Sp og Rødt.
På toppen av dette ligger MDG an til å få tre stortingsrepresentanter selv om partiet har en oppslutning under sperregrensen på fire prosent.
De borgerlige opposisjonspartiene, Høyre, Frp, Venstre og KrF, får til sammen 81 stortingsrepresentanter.
Høyre lekker til Frp
Høyre har mistet hele 18 prosent av de som stemte på dem i 2021, ifølge bakgrunnstallene
. I tillegg lekker de som en sil til Frp:– Lekkasjen til Frp er også på 18 prosent, den har holdt seg der. Frp har på sin side nesten null lekkasje og høy lojalitet - de har mobilisert både sofasittere og nye velgere, sier Respons-tallknuser Thore Gaard Olaussen.
For åttende måned på rad har Frp større oppslutning enn Høyre på snittet av meningsmålinger. På VGs målinger har Høyre kun vært større enn Frp på april-målingen.
– Dette er veldig gode Frp-tall, der vi nesten dobler oppslutningen sammenlignet med forrige valg. Det tyder på at stadig flere vil ha Frp-politikk der vi gir folk mer frihet, skriver Frp-leder Sylvi Listhaug i en e-post til VG.
Nå på juni-målingen får Frp støtte fra 22 prosent av velgerne, opp med et knapt prosentpoeng fra mai. Høyre faller med nær to prosentpoeng og har 16,9 prosent oppslutning i juni.
– Så sent som i april var Høyre større enn Frp på VGs målinger, og det jobber vi for å bli igjen, skriver Høyre-leder Erna Solberg i en epost til VG.
– Men den virkelige kampen står mellom oss og venstresiden. Vi ønsker å bytte ut Arbeiderpartiet og gi Norge en ny regjering som kan få opp verdiskapingen og bygge landet vårt sterkere.
Frp: 140 000 flere velgere enn Høyre
Ser man på forskjellen mellom de to partiene i antall velgere i stedet for prosent, er det snakk om hele 140.000 velgere, hvis valgresultatet skulle bli som i denne målingen.
– Frp har nærmere 600.000 velgere nasjonalt, og Høyre har 460.000 cirka. Det begynner å bli stor forskjell ja, sier Olaussen.
Respons Analyse
Men han finner også et annet interessant poeng ved målingen:
– Hverken Ap eller Høyre gjorde noe kjempevalg i 2021, så de avhengige av at de har en brukbar lojalitet blant egne velgere fra 2021. Dette er første gang at begge disse to partiene er under valgresultatet i 2021 på våre målinger.