Barcelona og Inter bød på målfest – Lamine Yamal stjal showet

11 hours ago 9



Det ble en målfest uten like i Barcelona. Én spiller tok rollen som festens midtpunkt.

Foto: Joan Monfort / AP / NTB
  • Lisa Amdam Tetlie, VG

    Lisa Amdam Tetlie, VG

Publisert: 30.04.2025 22:52 | Oppdatert: 30.04.2025 23:25

Et halvt minutt sto det på klokken da Marcus Thuram lagde nettsus for første gang.

Men de utrolige målene var ikke alt som stjal oppmerksomheten under storoppgjøret: Det gjorde også utrolige Lamine Yamal.

– Yamal er den beste spilleren i verden, sier Alessandro Bastoni. Han brukte store deler av kvelden på å forsøke å holde stjerneskuddet i sjakk – en oppgave som periodevis viste seg utfordrende for den rutinerte Inter-spilleren.

– Denne gutten er en juksekode. Alt handler om Yamal, sier tidligere Liverpool-spiller Steve McManaman på TNT Sports.

– Det jeg var vitne til i kveld fra Lamine Yamal... det er ikke normalt, sier Arsenal-legende Thierry Henry.

Ikke bare ble han den yngste noensinne til å nå hundre profesjonelle kamper. Unggutten ble også den yngste noensinne til å score i en Champions League-semifinale.

– Dette er nettopp grunnen til at vi er her. Vil du se noe genialt? Den yngste spilleren på banen har levert det. Denne gutten gjør narr – han herjer fullstendig, sier tidligere Manchester United-spiller Rio Ferdinand i Sky Sports.

– Dette Barcelona-laget har noe magisk over seg, som gullstøv. Og selvfølgelig – den unge mannen der, Lamine Yamal – han spiller sin kamp nummer 100 for Barcelona. Det er helt utrolig, sier den tidligere fotballspilleren Ally McCoist.

Lamine Yamal er helt spesiell. Det er utrolig å se ham spille – han får alt til å se så lett ut. Han er en helt spesiell spiller. Han leverte en leksjon i den første omgangen, sier Owen Hargreaves i TNT Sports.

Det ble først bekymring blant tilskuerne da Lamine Yamal løp i garderoben med det som så ut til et ubehag i låret. Så kom et kollektivt utpust da han var én av elleve som tok turen ut av spillertunelen i blått og rødt.

– Lamine Yamal spiller en helt annen sport. Og han spiller den i fremtiden. Pust det inn, skriver Sky Sports-journalisten Melissa Reddy på X.

Flere enn de pensjonerte fotballstjernene lot seg imponere av den blekede lysluggen. Erling Braut Haaland tok til Snapchat for å hylle den syv år yngre gullkalven.

– Denne fyren er utrolig, skrev City-spilleren.

Yamal endte til slutt med én direkte målinvolvering – men den gjorde han helt på egen hånd.

  • Kampens tredje og Barcelonas første mål kom fra en utrolig enmannsjobb av nettopp unggutten. Med to drag forbi Thuram, spilte han opp til seg selv og via stanga banket han inn reduseringen for Barcelona.

For Inter var først på å notere seg for ikke bare én, men to scoringer. Og Denzel Dumfries var involvert i begge.

  • Først la han til rette for Marcus Thuram, som etter tre kamper på sidelinjen var tilbake i humøret for å score mål. Bare 30 sekunder trengte han før han satte 1–0 for gjestene fra Milano.
  • Så var det Dumfries tur å være hovedperson. En heading fra Fransesco Acerbi så ut til å gå til spille, men nederlenderen hadde andre planer. Med et hopp, en vridning og et touch banket han inn det andre kjappe for Inter.

Så tok Barcelona over. Og etter Lamine Yamals solojobb, var det Robert Lewandowski-vikar Ferrán Torres som satte utligningen. Men det stoppet ikke der.

  • Dumfries var påskrudd igjen, og med et hodestøt sendte han igjen Inter i føringen.
  • Men Inter var ikke helt ferdig med å score. Dessverre for gjestene var det Yann Sommer som var uheldig i andre enden. Barcelonas Raphinha fyrte av en kjempekule fra avstand, men etter å ha reddet den og sendt skuddet i tverrliggeren, spratt ballen tilbake i hodet på Sommer som måtte snu seg til enda en ball i nettet bak seg.

Dermed er lagene like langt før returoppgjøret. Det spilles i Milano kommende tirsdag, og vinneren møter Arsenal eller PSG til finale i Champions League.

Read Entire Article