En 59 år gammel mann er pågrepet etter skipskollisjonen i Nordsjøen, mistenkt for uaktsomt drap.
Publisert: 11.03.2025 16:35 | Oppdatert: 11.03.2025 16:58
Det Portugal-registrerte containerskipet Solong kolliderte med den USA-registrerte oljetankeren Stena Immaculate rett før klokken 11 norsk tid mandag.
Britisk politi opplyser tirsdag at 59-åringen er pågrepet og mistenkt for grov uaktsomhet og uaktsomt drap. Mistanken settes i sammenheng med at letingen etter en savnet person som befant seg på Solong, er avsluttet, melder Sky News. Vedkommende er ikke navngitt.
Samferdselsminister Mike Kane orienterte tirsdag parlamentet om at brannen på Solong ennå ikke er slukket, og sa det var usannsynlig at fartøyet ville holde seg flytende.
Han føyde til at myndighetene arbeider for å få klarhet i hva slags last som var om bord. Stena Immaculate var ifølge britiske medier lastet med flydrivstoff. Stena Immaculate var chartret av det amerikanske forsvaret. Ifølge Lloyd’s List Intelligence har det rundt 220.000 fat med svært brennbart flydrivstoff om bord.
Det oppsto en voldsom brann etter kollisjonen. Det brant fortsatt på begge skipene på tirsdag.