Beskriver Lægreids grep som «ekstremt»: - God, gammeldags psyko

1 month ago 26



Side om side på siste stående skyting, bommet Johannes Thingnes Bø på det avgjørende skuddet.

Dermed fikk Sturla Holm Lægreid gå alene inn til seier i rennet og verdenscupen sammenlagt.

– Det er den perfekte dagen. Det kan liksom ikke bli bedre. Kan vi kjøre sesongslutt i dag, for jeg tror ikke jeg kan toppe det her, sier Lægreid til NRK.

– Nå klarte han å sikre alt i dag. For en drømmedag. Og med 20 treff. Det er ikke det at Johannes Thingnes Bø mislykkes, for han gjør et fantastisk løp. Men Sturla er rett og slett bare bedre i dag, sier NRKs skiskytterekspert Marte Olsbu Røiseland.

Skiløpere på snøen

BUKK: Johannes Thingnes Bø viste tydelig hvem som har vært sesongens beste da han passerte målstreken.

Foto: Terje Pedersen / NTB

Thingnes Bø gikk likevel inn til en andreplass. Franske Quentin Fillon Maillet spurtet inn til tredjeplass.

Hylles for «ekstremt» grep

Etter mye sykdom i troppen forteller Lægreid at han ikke flyttet inn på hotell med resten av laget, men i stedet kjører egen oppladning hjemme.

– Jeg tror det har vært en suksessoppskrift. Jeg har bodd alene, laget egen mat, ikke vært på matbutikken siden jeg kom hjem på mandag. Jeg har prøvd å gjøre alt jeg kan for å unngå folk og sykdom, sier Lægreid til NRK og fortsetter:

– Selv i går da jeg skrev autografer så gikk jeg med munnbind i tilfelle det var noen på tribunen som hosta litt. Jeg føler at jeg har vært litt god, gammeldags psyko, men det har funket.

En gruppe mennesker på is

DUELLEN: Alt ble avgjort mellom Johannes Thingnes Bø og Sturla Holm Lægreid på siste skyting.

Foto: Thomas Andersen / NRK

Thingnes Bø hyller sin overmann for smittegrepet.

– Det var veldig smart. Det hadde jeg også gjort om jeg var i hans sko. Det har vært fri ferdsel på hotellet vi har sovet på nå. Mange utøvere, mange «vanlige» folk som bor der, åpen buffet og alt … så det var nok et sjakktrekk.

– Han har ikke klemt kjæresten siden Lavaze? Hvor lite kommer du til å savne den hverdagen der?

– Jeg har ikke tatt den hverdagen så ekstremt noen gang. Jeg har tatt litt rundere valg enn de mest ekstreme igjennom karrieren. Jeg har ikke så mye jeg angrer på akkurat der, sier Thingnes Bø.

Lagkamerat Johannes Dale-Skjevdal stiller seg bak Thingnes Bø.

en person som går på ski ned en bakke

SUVEREN: Med feilfri skyting kunne Sturla Holm Lægreid ta imot det norske flagget på hjemmebane.

Foto: Terje Pedersen / NTB

– Jeg tror han har gjort et veldig smart valg med å bo hjemme, også blir det spennende å se om han flytter inn nå. Det kan hende han tør det i dag.

– Sier det litt om ha som utøver å ta et sånn grep?

– Ja, det er veldig smart. Jeg tror jeg ville gjort det samme om jeg hadde kjempet om gultrøya. Da vil du ikke at helga skal bli ødelagt av sykdom, for å si det sånn.

Vant verdenscupen

Med seieren kan ingen lenger ta igjen Lægreid i verdenscupen.

For første gang får Bærum-skiskytteren løfte sammenlagtkula.

– For en atlet. Han leverer perfeksjon i skiskyting. 20 treff er så vanskelig å få til, og han gjør det gang på gang. Dette kan han. En ekstremt verdig vinner. Han er bunnsolid og har tatt steg år for år, og nå er han den aller beste, sier Johannes Thingnes Bø til TV 2.

En hockeyspiller i gul trøye

SMIL TIL KAMERA: Sturla Holm Lægreid kunne knytte neven over sammenlagtseier i verdenscupen.

Foto: Terje Pedersen / NRK

– Det var en enorm prestasjon det Sturla Holm Lægreid gjorde der. Litt skuffende at Johannes Thingnes Bø rota det litt til. Han ødela egentlig seieren sin på liggende skyting, hvor han slapp Sturla inn i konkurransen. Imponerende det Sturla gjør, det en fantastisk duell, sier NRKs skiskytterekspert Ola Lunde.

Med seieren vinner også Lægreid jaktstartcupen.

Fantastisk utgangspunkt

De norske herrene leverte en strålende sprint fredag med femdobbelt norsk, noe som sikret et fantastisk utgangspunkt for jaktstarten.

De 13.000 fremmøte i Holmenkollen fikk se Johannes Thingnes Bø gå alene ut i tet, fulgt av Lægreid, Dale-Skjevdal, Isak Frey og Vebjørn Sørum.

Johannes Thingnes Bø tar av seg børsa

ROT PÅ STANDPLASS: Med tre bom glapp seieren for Johannes Thingnes Bø.

Foto: Thomas Andersen / NTB

For Thingnes Bø har uken vært preget av sykdom, etter at han reiste hjem fra verdenscupen i Pokljuka med feber, dro han i stedet på spahotell.

– Det er ikke så ofte vi gjør det, men kanskje det er en god oppskrift fremover, sa han.

Storebror Tarjei Bø måtte stå over sprint/jaktstart i Holmenkollen på grunn av sykdom. Lillebror Thingnes Bø uttrykker humoristisk tvil om han får med seg Tarjei søndag:

– Han skal være med, om jeg så må dra han rundt i pulk på fellesstarten.

Den hører du søndag på NRK Sport klokken 15.40.

Langrennski-stunt slo feil - norsk verdensmester mister EM 00:27

Publisert 22.03.2025, kl. 14.25 Oppdatert 22.03.2025, kl. 16.00

Read Entire Article