Bil tatt av ras – flere veier stengt 

1 month ago 21



Vestland ruster seg for uvær. Allerede tirsdag kveld renner trafikkmeldingene inn.

 Vest politidistrikt
JORDRAS: En bil kjørte inn i jordras på E39 ved Hornindalsvatnet i Vestland. Foto: Vest politidistrikt

Publisert 04.03.2025 21:00 Sist oppdatert 13 minutter siden

Meteorologene har advart om at en «atmosfærisk elv» er over Vestlandet.

Farevarselet for flom har blitt oppjustert til rødt for noen steder, og det kan komme opp mot 120 millimeter nedbør på ett døgn onsdag. 

At det er uvær i vente, merker Vegtrafikksentralen godt allerede tirsdag kveld. 

– Det vil jeg absolutt si. Det kommer inn meldinger om mye nedbør og mye vann i veibanen, og det skal øke på utover kvelden, sier trafikkoperatør Rolf Einar Vågheim. 

 vegvesen.no
UVÆR: Fylkesvei 53 i Årdal kommune i Vestland. Foto: vegvesen.no

Bil tatt av ras 

Like før klokken 21 har en bil blitt tatt av et stein- og jordras på E39 ved Hornindalsvatnet, melder politiet. 

Bilen har havnet oppe på raset, og ingen personer skal være skadet. 

Veien er helt stengt på stedet, og entreprenør er på vei, opplyser vegtrafikksentralen. 

Fylkesvei 615 mellom Bjørgå og Kviteneset i Gloppen kommune er også stengt grunnet flom og steinras.

– Håper det ikke blir ille 

Flest trafikkmeldinger kommer fra Sogn, ifølge Vågheim. 

– Vi har preventivt stengt en del veier. Der det er åpent, oppfordrer vi bilister til å være ekstra observante, kjøre etter forholdene og beregne god tid. Vi får håpe det ikke blir så ille, sier Vågheim. 

Det er sendt ut oransje farevarsel om jord-, sørpe- og flomskred for store deler av Vestlandet i forbindelse med uværet.

Read Entire Article