Hele livsverket til familien Frej ble knust da tyvene kjørte en hjullaster inn i butikken.
- Etter å ha stjålet en hjullaster, kjørte tyvene rett inn i gullsmeden Guld Freij i Sverige.
- Familien er knust: «Femten år med hardt arbeid forsvant på bare to minutter.» Nå står de uten inntekt og usikker fremtid.
- Politiet bekrefter flere gjerningspersoner og har satt i gang undersøkelser.
– Vi er helt tomme for ord. Sorgen og maktesløsheten er vanskelig å beskrive.
Det skriver Aminah Frej i en e-post til VG.
Sammen med foreldrene driver hun gullsmeden Guld Freij i Avesta i Sverige.
Mandag klokken 04.55 ble de vekket av en telefon fra alarmsentralen:
Det foregår et innbrudd i gullsmeden.
– Politiet var på vei og vi fikk beskjed om å ikke nærme oss stedet før de hadde ankommet, forklarer Aminah.
Da familien Frej så hva som hadde skjedd, fikk de sjokk.
Gjerningspersonene stjal en hjullaster og kjørte inn i Guld Freijs fasade.
De stjal med seg store verdier og lempet alt inn i en personbil. Så stakk de av.
– Det føltes som om hele livsverket vårt smuldret opp foran oss. Femten år med hardt arbeid forsvant på bare to minutter.
– Mamma fikk flere panikkanfall og jeg klarte knapt å fatte hva som hadde skjedd, skriver Aminah videre.
Les også: Tyvene kjørte rett inn i gullsmeden: – Stjal store verdier
Flere gjerningspersoner
Lars Hedelin, pressevakt i det svenske politiet, sier at hjullasteren utelukkende ble brukt for å kunne stjele fra Guld Freij.
Hjullasteren skal ha blitt stjålet fra et anleggsfirma i nærheten, og politiet fikk senere inn en anmeldelse på at denne var stjålet.
– Jeg kan bekrefte at det er snakk om flere gjerningspersoner, bekrefter Hedelin.
Politiet antok tidlig at tyvene fikk med seg store verdier.
Familien Frej samarbeider med politiet, men påpeker at de lar dem gjøre jobben i fred og ro.
– Trenger de vår hjelp, stiller vi selvfølgelig opp.
Samtidig prøver Aminah og foreldrene å håndtere den praktiske og følelsesmessige siden av hendelsen.
En usikker tid i vente
Nå sitter familien igjen uten inntekt og med en fremtid som føles usikker.
– Dette var ikke bare et ran mot en butikk. Det var et slag mot et helt livsverk og en familie som har kjempet i flere generasjoner, skriver Aminah.
Familien Frej har ennå ikke fått et klart bilde av hva som ble stjålet, og hvor mye som ble ødelagt.
Etter hvert som de vet omfanget, må de vurdere om det vil være mulig å starte opp på nytt.
– Det vi vet så langt er at butikken i utgangspunktet ble tømt. Det er nesten ingenting igjen, opplyser Aminah.
Frykten for å starte på nytt og kanskje måtte gå gjennom noe så traumatisk igjen, kan føre til at farens karriere tar slutt.
– Pappa, som har drevet butikken og jobbet med gull i over 30 år, vil innerst inne fortsette. Men han er også redd.
Aminah vet ikke hvordan fremtiden til Guld Freij ser ut, men hun håper at familien klarer å samle nok krefter til å reise seg igjen.