Ble plaget av veps i finalen – så tok tenåringssensasjonen nytt VM-gull

1 day ago 8



Dartstjernen Luke «The Nuke» Littler (18) kan krone seg som verdensmester i dart nok en gang.

I lørdagens finale slo han slo nederlandske Gian van Veen (23) og tok sin andre VM-tittel på rad.

Da tittelen var et faktum, tok 18-åringen til tårene. Og på scenen trakk han fram et velkjent engelsk sitat:

– First time was so nice, I had to do it twice, sier Littler til Sky Sports.

En spiller bøyer seg fremover med hodet senket, iført en blå og gul skjorte, mens det spruter opp gnister bak ham. Han står på en scene med svakt opplyst bakgrunn, der publikum kan skimte i det fjerne. Det er en intens stemning i rommet. Spillerens kroppsspråk kan tolkes som ettertenksomt eller frustrert. (Bildebeskrivelsen er laget av en KI-tjeneste)

Foto: Dave Shopland / AP / NTB

Nederlenderen er rangert som nummer ti i verden, mens Littler er verdensener.

Overlegen

Det meste handlet om Littler i finalen.

Van Veen vant det første settet, men så tok Littler over førersetet og vant til slutt 7–1.

– Jeg sa til meg selv: «Gi det tid, så finner du ut av det.» Alt gikk etter planen, sier Littler.

Det var først til syv sett i finalen.

En darts spiller står på scenen ved en turnering, med en trofé i bakgrunnen. Spilleren har på seg en unik drakt med ulike sponsorlogoer. Hendene er i bevegelse, antakeligvis i ferd med å utføre et kast. Omgivelsene gir en arena-setting, typisk for konkurranser i dart. (Bildebeskrivelsen er laget av en KI-tjeneste)

MISFORNØYD: Gian van Veen startet finalen bra, men så gikk det bare nedover.

Foto: Dave Shopland / AP / NTB

– Dette er virkelig enveiskjøring for øyeblikket. Ikke bare går stillingen hans vei, alt annet går Luke Littlers vei, sier tidligere dartspiller Wayne Mardle hos SkySports.

– Luke har vært nådeløs. Han har ikke slappet av et millisekund, følger Mardle opp.

Forstyrret

Men Littlers overlegenhet var ikke det eneste som tok fokuset i finalen.

En veps kom inn og forstyrret de to dartspillerne – og det tok en god stund før vepsen var borte.

Vepsen er kjent som «Ally Pally wasp», og da den forstyrret Littler og Van Veen ble det allsang i salen.

– Noen har måttet satt inn en veps her. De kommer ikke fra ingensteds, ingen sjans, sier Littler om vepsen.

Rekordstor premiesjekk

Littler stikker av gårde med en rekordstor premiesjekk på en million pund, som tilsvarer 13,5 millioner kroner. Det er det dobbelte av hva Littler fikk forrige VM.

– Det forandrer livet mitt, sier han om premiepengene.

Da slo han veteranen Michael van Gerwen i finalen, også han fra Nederland.

Littler er også den første til å forsvare VM-tittelen siden Gary Anderson gjorde det i 2015 og 2016.

Finalen ble avholdt i Alexandra Palace i London.

Littler kom også til finalen i 2024, men tapte den gang.

To personer står på en dart-arena og diskuterer. Den ene personen har på seg en blå drakt med gule striper, mens den andre har på seg en svart og hvit drakt. Begge ser ut til å være konsentrert om samtalen. Omgivelsene har dempet belysning og publikum er synlig i bakgrunnen. (Bildebeskrivelsen er laget av en KI-tjeneste)

PRATET SAMMEN: Da vepsen ble en del av finalen, måtte både Gian van Veen og Luke Littler jobbe for å få den vekk.

Foto: Paul Childs / Reuters / NTB

Publisert 03.01.2026, kl. 22.34 Oppdatert 03.01.2026, kl. 22.59

Read Entire Article