Bombe­gruppen under­søkte søppel­bil i Oslo – mann pågrepet

23 hours ago 4



Mannen har fremsatt grove trusler, ifølge politiet.

Oppdatert mandag 13. april kl. 08:49
  • Politiet undersøkte mandag morgen en søppelbil i Oslo.
  • Undersøkelsene tyder på at det ikke var noe farlig i eller ved søppelbilen.
  • En mann er pågrepet for å ha fremsatt grove trusler.
  • Politiet har et høyt sikkerhetsfokus i forbindelse med åpningen av det nye regjeringskvartalet.

Politiet har vært på stedet i Møllergata i Oslo i morgentimene mandag.

– Vi gjør undersøkelser i forbindelse med åpningen av det nye regjeringskvartalet. Politiet undersøker en søppelbil, der det har vært mistanke om at den kunne være av interesse, sier operasjonsleder Eirik Sannes til VG.

Én mann er pågrepet.

– Han kjøres til arresten for å ha fremsatt grove trusler, sier Sannes.

Politiet er tilbakeholdne om hva slags trusler det er snakk om, og hva slags tilknytning mannen har til søppelbilen.

– Den pågrepne mannen har fremsatt trusler om at det kunne være noe i/ved den kontrollerte lastebilen som kunne være til fare for allmennheten, skriver Sannes i en melding til pressen.

Det var sikkerhetspersonell på stedet som varslet politiet.

– Vi fikk melding fra sikkerhetspersonell ved regjeringskvartalet om denne lastebilen i forbindelse med at han skulle innenfor et avsperret område, sier Sannes.

– De kom med opplysninger til oss ut fra det de har fått av informasjon. På bakgrunn av denne informasjonen valgte vi å gjøre undersøkelser på lastebilen. Vi valgte ut fra opplysningene vi har fått å pågripe mannen, legger han til.

Foto: Julia Muggerud / VG

Sannes sier at innledende undersøkelser tyder på at det ikke er noe skummelt med søppelbilen.

– Det er bombegruppen som undersøker. De gjør nå ytterligere undersøkelser. Vi ønsker å avklare om det er noe i det eller ikke, sa Sannes ved 08-tiden.

Politiet sperret av et lite område rundt søppelbilen. VGs reporter på stedet sier ved 08-tiden at folk får gå forbi stedet.

Sperringene er nå opphevet og politiet har forlatt stedet.

– Vi har grunnet åpningen av regjeringskvartalet i dag et høyt fokus på sikkerheten og vil være synlig til stede i området gjennom dagen, skriver Sannes i en melding til pressen.

Den offisielle åpningen av regjeringskvartalet skjer klokken 12 på mandag.

Tips oss illustrasjon

Har du tips?

Send oss informasjon, bilder eller video.

Read Entire Article