Bra om bom, Bernander!

2 weeks ago 9



I Fevennen 25. september kommenterer ordfører Mathias Bernander at han ønsker å holde miljørabatten for elbiler på 50 prosent i bomringen rundt Kristiansand. Det heier vi i Agder elbilforening på.

Miljørabatten i bom er et viktig virkemiddel for å fremskynde elektrifisering av veitransporten, skriver innsenderen. Foto: Kjartan Bjelland

Det er viktig å minne om at det fremdeles er syv av ti som kjører fossilt i Norge, og omstillingen til nullutslippstrafikken er bare så vidt i gang.

Miljørabatten i bom er et viktig virkemiddel for å fremskynde elektrifisering av veitransporten. Kommunene med høyest elbilandel i Norge er alle tilknyttet en bom med solid miljørabatt. Kristiansanderes respons er at nær 95 prosent av bilsalget det siste halve året er elektrisk, og så langt i september 99,5 prosent, ifølge OFV.

Vil ikke røre rabatten for elbiler

Kritikerne vil si at nullvekstmålet brytes om rabatten på 50 prosent vedvarer. Men det er ikke tilfelle i verken Oslo eller Bergen som begge har lik rabatt, og vi ser ingen grunn til at vi kristiansandere skal være noe dårligere.

Til slutt en liten påminnelse om hvorfor vi står på for elbilpolitikken. For hver fossilbil som byttes ut med en elbil sparer vi klimaet for om lag to tonn CO2 hvert år. At myndighetene nasjonalt og lokalt i Kristiansand legger til rette for et både effektivt og populært klimatiltak er noe vi alle kan være stolte av. Og vi sørlendinger er søren mæ med på dugnaden.

Read Entire Article