Britisk politi etterforskes etter knivdrap på tenåring

3 days ago 5



To politibetjenter blir etterforsket for sin håndtering av den britiske unggutten Henry Nowak, som ble knivdrept i Southampton i desember.

Oppdatert onsdag 1. juli kl. 13:12

– Det foreligger klare bevis for at offentlighetens tillit til politiet kan ha blitt alvorlig svekket som følge av denne hendelsen, sier Derrick Campbell ved Den britiske spesialenheten (IOPC) i en uttalelse.

De to politibetjentene etterforskes nå for mulig grov tjenestefeil.

18-åringen ble knivdrept på gata i Southampton i desember. Denne måneden ble Vickrum Digwa (23) dømt til livsvarig fengsel for drapet.

 Family Handout / Pa Photos / NTBHenry Nowak Foto: Family Handout / Pa Photos / NTB

Politiet offentliggjorde omtrent samtidig en kroppskameravideo. Den viser at politiet setter håndjern på Nowak mens han ligger døende på bakken og forteller at han er knivstukket og at han ikke får puste.

– Det tror jeg ikke, kompis, sier en av politibetjentene i opptaket.

Digwa hadde like i forkant hadde anklaget Nowak for et rasistisk angrep slik at turbanen hans falt av.

 Hampshire Police / Pa Photos / NTBFoto: Hampshire Police / Pa Photos / NTB

Spesialenheten viser til at de to betjentene etterforskes for å mulig ha unnlatt å innse at Nowak trengte øyeblikkelig helsehjelp fremfor å arrestere ham og legge ham i håndjern.

De viser også til at den ene betjenten ikke behandlet Nowak med tilstrekkelig respekt, og at han tilsynelatende avfeide at han var knivstukket.

Digwa hevdet han bar kniven av religiøse grunner.

Stukket fem ganger

Nowak var på vei hjem etter en kveld ute i desember i fjor, da han ble stukket fem ganger med en 21 centimeter lang kniv. Den sårede 18-åringen forsøkte å flykte fra angriperen.

Da politiet ankom stedet, hevdet Digwa at studenten var full, hadde kommet med rasistiske utsagn og slått turbanen av ham. Politiet la deretter den hardt skadde 18-åringen i håndjern og arresterte ham, før de oppdaget stikksårene og satte i gang livreddende førstehjelp.

Den 18 år gamle studenten, Henry Nowak, ble drept i Southampton i desember.Den 18 år gamle studenten, Henry Nowak, ble drept i Southampton i desember.

Forsvarer Jeremy Wainwright anførte at klienten handlet i selvforsvar, og at han bar kniven som en del av sin religion. Aktor Nicholas Lobbenberg avviste rasismepåstanden som «en ondskapsfull løgn», og påpekte at Digwa allerede bar en liten kirpan under klærne.

– Dette er ikke en sak om sikhisme. Dette er ikke en sak om rasisme. Dette er en sak om drap, sa aktor ifølge BBC.

Moren er funnet skyldig i å ha fjernet kniven fra åstedet.

Hampshire-politiet har beklaget håndteringen. Visepolitimester Robert France understreket likevel at de indre blødningene var så alvorlige at Nowak uansett ikke kunne reddes.

Read Entire Article