CIA var sikre på at Khamenei ville dø

2 hours ago 1



I flere måneder har CIA overvåket Irans øverste leder ayatolla Khamenei. 

USAs president Donald Trump ønsket allerede i januar å bombardere landet, da det iranske regimet slaktet ned demonstranter i gatene.

I stedet gikk amerikanerne for en annen strategi. Sammen med Israel har de overvåket Khamenei og resten av den iranske ledelsen, melder The New York Times.

UTBOMBET: Slik så det ut i palasskomplekset Beit-e Rahbari før og etter at angrepet hadde truffet. Foto: Airbus

Til slutt visste amerikanerne og israelerne sikkert at både Khamenei og mange av hans nærmeste allierte ville samles i et møte i ayatollaens  palasskompleks Beit-e Rahbari.

De bombet palasset sønder og sammen

Natt til søndag bekreftet også Iran at Khamenei var funnet død i ruinene. 

Nå krever den iranske revolusjonsgarden hevn. Missilene flyr både til og fra Iran, mens angrep avløser motangrep mot mål i nabolandene i Midtøsten.

– Blodsutgytelse og hevn er en legitim plikt og rett, erklærer Irans president Masoud Pezeshkian søndag. 

Ville skape falsk trygghet

– Angrepet ble utført simultant mot flere mål i Teheran. På et av stedene hadde flere høytstående skikkelser i Irans politiske og militære ledelse samlet seg, skrev en israelsk sikkerhetstopp i en melding etter søndagens angrep, skriver New York Times lørdag.

 Office of the Iranian Supreme Leader / Reuters / NTB
DØDE: Irans øverste leder ayatolla Ali Khamenei foran soldater under et møte i Teheran 7. februar i fjor. Nå er Khamenei drept, og landet kastet ut i krig. Foto: Office of the Iranian Supreme Leader / Reuters / NTB

Ole Jørgen Maaø ved Luftkrigsskolen sier til TV 2 sier angrepet viser hvor sterke de amerikanske og israelske etterretningstjenestene CIA og Mossad står.

– USA og Israel må ha veldig god etterretning. Angrepet kom på et tidspunkt der de åpenbart visste hvor Irans øverste leder var, og hvem han var sammen med, sier Maaø.

– Det tyder på en voldsom etterretningskapasitet. Den har blitt bygget opp gjennom mange år, legger han til.

Ville skape falsk trygghet

Ifølge Axios skapte medieoppslag om mulige planer for å likvidere Khamenei en viss angst hos etterretnings- og militærtopper i Washington. 

De måtte unngå at Khamenei skulle mistenke at noe var i gjære, og med det flykte ned til sin underjordiske bunker. 

Samtidig satt Trumps utsendinger Jared Kushner og Steve Witkoff dypt i forhandlinger med Iran om en potensiell ny atomavtale. Diskusjonene fortsatte denne uken – men var mer som et teaterstykke å regne.

– En av reglene i slike forhandlinger er at du må vite raskt om det er mulig å spikre en avtale eller ikke, sier en kilde til Axios. 

 Michael Gonzalez / AP / NTB
TALERSTOL: President Donald Trump på besøk i Texas lørdag. Foto: Michael Gonzalez / AP / NTB

Allerede etter første møte, skal Kushner og Witkoff ringt visepresident JD Vance for å si at forhandlingene virket fånyttes.

– De så at det iranske forslaget var bullshit, og ville bare kjøpe seg tid. Det var ikke noe der å jobbe videre med, sier en høytstående kilde i administrasjonen.

Likevel fortsatte forhandlingene med iranerne. Mens amerikanske krigsskip flyttet seg til Irans nærområder, fikk iranske myndigheter et inntrykk av at håpet om en diplomatisk løsning fortsatt var i live.

Løfter om hevn

Søndag lover de overlevende i Irans lederskap å påføre sine fiender en blodig og ødeleggende hevn.

– Det er mye som tyder på at Iran hadde en forhåndsplan her, så hurtig som de første motangrepene kom. Det må ha vært planlagt, mener Maaø ved luftkrigsskolen.

Søndag har en ny bølge iranske missiler blitt avfyrt mot Israel. Både i Tel Aviv og Haifa har missiler truffet bygninger. Samtidig angriper Iran også mål i andre stater i Midtøsten – særlig gulfstater som De forente arabiske emirater, Qatar og Bahrain.

– Det er sannsynligvis ganske vanskelig å finne alle disse utskytingsstedene i Iran. Vi må anta at Israel og USA jobber hardt for å forsøke å ødelegge Irans evne til å slå tilbake, mener Maaø.

Også de israelsk-amerikanske angrepene mot Iran fortsetter. Det iranske militæret (IDF) sier søndag at de igjen har angrepet «i hjertet av Teheran».

En tjukk røyksky steg til himmels mens bakken ristet i sentrum av Irans hovedstad, etter angrepet som slo ned like i nærheten av Irans kringkastingssenter. Også politiet har sitt hovedkvarter i dette nabolaget.

Mens Iran sverger at de skal få sin hevn, lover også Israel og USA å fortsette krigen til de har nådd sine mål. 

Read Entire Article