Venstre-Guri: Fikk til mer med Frp enn MDG gjør med Støre

2 days ago 7



– Jeg syns faktisk det var litt vanskelig å forstå hva som hadde skjedd i de rommene som gjorde at det der ble resultatet i budsjettet.

Guri Melby titter opp på et bilde på veggen inne på kontoret sitt fra valgnatten for snart fem år siden. Selv om de borgerlige tapte, gikk Venstre frem og sikret seg[IJ1] 4,6 prosent og over sperregrensen.

I fjor var valget en katastrofe for henne. Men for klimarivalen Miljøpartiet De Grønne ble valget en braksuksess: over sperregrensen og med avgjørende maktposisjon til å forhandle med regjeringen til Jonas Gahr Støre (Ap).

Svekket, ikke styrket klimapolitikk

Så nå sitter Melby her på kontoret sitt og snakker om resultatene til MDG, så langt.

De er få og dårlige, ifølge Venstre-lederen.

– I fjor kjørte MDG en knallhard valgkamp som handlet om at de var de eneste som kunne gjøre Støre grønnere, og det var hovedformålet deres. De hadde plakater av dem som malte Støre grønnere, noe som er kjempebra. Vi trenger partier som gjør Arbeiderpartiet grønnere, for den jobben gjør de ikke på egenhånd, sier Melby, før hun trekker konklusjonen:

– Men så er faktum etter valget at hver gang det har vært mulig, har klimapolitikken blitt svekket, ikke styrket. MDG har ikke klart det de gikk til valg på, har ikke holdt løftet sitt.

 Ditlev Eidsmo / TV 2
HOPTIMIST: I kontorvinduet har Venstres leder plassert et eksemplar av den ikoniske danske designfiguren «Hoptimist». Foto: Ditlev Eidsmo / TV 2

MDG-forhandlingene: Økte utslipp

Hun er spesielt overrasket – for ikke å si forundret – over hvordan MDG klarte å forhandle statsbudsjettet for 2026 fra å kutte utslipp sammenlignet med Aps budsjett til å øke dem.

– Støre la fram et budsjett som svakt bidro til å kutte utslipp, men etter forhandlingene med partiene på Stortinget, inkludert MDG, så økte de utslippene. Fordi de reduserte veibruksavgiften, CO₂-avgift for veksthusnæringen, og klimakrav til fiskeflåten, sier Melby.

Etter det har det bare blitt verre og verre, ifølge henne.

– Det har også skjedd flere ting på Stortinget denne våren. MDG stemte sammen med Senterpartiet og fjernet kravet til metanhemmere for storfe. Klimanøytralitetsmålet ble fjernet. Det var da mot MDGs stemmer, men de greide da ikke å stoppe det.

Ny sjanse for MDG

Og så kom påskeopprøret om drivstoffavgiftene.

– 6,7 milliarder kroner som brukes i feil retning for klimaet, slår hun fast.

Nå vil Venstre-lederen forsøke å motivere klimakameratene i Miljøpartiet De Grønne til å få gjennomslag når statsbudsjettet skal revideres før sommeren.

– Nå kommer det en ny sjanse. Nå er det revidert nasjonalbudsjett. Nå må de gjøre det de lovet i valgkampen, nemlig å gjøre Støre grønnere. MDG må i det minste klare å kutte like mange tonn utslipp som de har økt det med etter valget, sier Melby.

 Ditlev Eidsmo / TV 2
SKUFFET OVER MDG: Guri Melby. Foto: Ditlev Eidsmo / TV 2

– Leverte i det minste resultater

Melby mener MDG kan lære av hvordan Venstre håndterte samarbeidet med Fremskrittspartiet gjennom de åtte årene fra 2013 til 2021 de borgerlige hadde flertallet og Erna Solberg (H) var statsminister.

Nå, under Støre og tuttifrutti-flertallet, er det mye støy og lite klimapolitikk, mener hun.

– Jeg ser, og jeg tror folk også ser det, at det er mye krangling og høylytt smelling med dører. Men det er lite konkrete resultater.

– Det var det også da de borgerlige forhandlet budsjett.

– Jada. Men Venstre leverte i det minste resultater. Vi kutta utslipp, sier Melby, og lister opp sin egen skryteliste:

– Vi fikk til en ambisiøs elbilpolitikk. Vi økte CO₂-avgifta. Vi la fram klimaplanen. Vi hadde klimanøytralitetsmålet. Nå er det MDG som har «den grønne trøya». Da må de klare å stå i noen tøffe fighter. Og vi skal heie på dem. Men jeg forventer også at de vinner noen slag, da.

I høstens valgkamp var MDG-leder Arild Hermstad knallhard mot Venstre fordi partiet vinglet og ikke klarte å avklare om de ville stoppe Frp-leder Sylvi Listhaug fra å bli statsminister.

Hermstad signerte til og med en skriftlig garanti i TV 2 på partiets vegne om at de aldri vil gjøre noe som kan gjøre Listhaug til statsminister.

Fikk til mer med Sylvi

Men i klimapolitikken mener Guri Melby det faktisk er mulig å få til gode resultater med nettopp Listhaug.

 Ditlev Eidsmo / TV 2
UT AV KLIMAKRISEN: En valgplakat fra mellomkrigstida henger på veggen på Guri Melbys stortingskontor. Foto: Ditlev Eidsmo / TV 2

– Miljøpartiene må bruke makta si for å få klimapolitikken i riktig retning. Det gjorde vi i de åtte årene vi hadde hånden på rattet. Nå må MDG gjøre akkurat den samme jobben. Og det er tøft. Det er vanskelig, sier Melby.

– Vil du si at dere fikk til mer klimapolitikk med Sylvi Listhaug og Frp enn MDG nå får til med Støre?

– Ja, vi hadde mye større gjennomslag og bedre fart på klimapolitikken i de åtte årene de borgerlige styrte, enn det Støre har hatt, sier Melby.

Melby sier Hermstad og MDGs garantier mot Listhaug nå kan slå tilbake på dem.

– Hvis Støre kan ta MDG for gitt, så blir det vanskelig å vinne kampen for å kutte utslipp. Vi mente at det ikke var noen veldig god idé å gi en blankofullmakt til Støre i valgkampen, og nærmest si at han får lov å være statsminister uansett hva han gjør. Det var vår kritikk mot MDG. Og foreløpig så har vi dessverre fått litt rett, da, sier hun.

Opp til MDG

Finansminister Jens Stoltenberg (Ap) legger frem Arbeiderpartiregjeringens forslag til revidert nasjonalbudsjett 12. mai. Senterpartiets leder Trygve Slagsvold Vedum har de siste ukene gitt uttrykk for at han ikke kan garantere noe flertall for budsjettet.

Dersom Jonas Gahr Støre velger å true med regjeringens avgang, kan det føre til regjeringskrise.

 Ditlev Eidsmo / TV 2
STÅR I VEIEN: Trygve Slagsvold Vedum i hovedtrappen på Stortinget denne uken. Foto: Ditlev Eidsmo / TV 2

Melby vil ikke gi noen råd til MDG for hvor langt de skal gå dersom ikke de får nok seire i budsjettforhandlingene frem mot sommeren

– Hva slags virkemidler MDG vil ta i bruk for å få gjennomslag og for å få oppfylt løftene sine, det tenker jeg får være deres valg. Men jeg vil minne MDG på at de har en sterk posisjon. De må bruke den. Støre kan ikke klare seg uten Senterpartiet. Men han kan ikke klare seg uten MDG eller SV heller, sier Melby, og legger til:

– Senterpartiet har jo vist at et lite parti kan få til mye.

Read Entire Article