De lever totalt isolert. Men nå truer omverdenen.

3 hours ago 1



De lever helt isolert fra en moderne verden. Nå risikerer de å bli halvert innen få år. Influensere er blant truslene.

Isolert urbefolkning i Amazonas. Filmet fra luften i 2010. Foto: Gleison Miranda/FUNAI/Survival International
  • Jonatan Bjørge

    Jonatan Bjørge

Publisert: 27.10.2025 19:04

Kortversjonen

196 urfolkgrupper lever uten kontakt med omverdenen. Det har den britiske organisasjonen Survival International kartlagt i en ny rapport.

Disse samfunnene er spredt over ti land i Sør-Amerika, Asia og Stillehavet. De fleste av dem holder til i Brasil og Peru.

Men kartleggingen varsler også om en usikker fremtid: Mange kan forsvinne i løpet av de neste årene.

Ønsker å leve isolert

Selv om disse gruppene lever isolert og finnes på ulike kontinenter, deler de flere fellestrekk. De lever selvforsynt, som oftest i skogsområder eller på øyer.

Noen grupper er helt unike folkeslag. Sentineleserne i India har levd isolert i generasjoner.

Andre, som Ayoreo i Paraguay eller Amahuaca i Peru, er mindre grupper innenfor større stammer. De deler felles språk og territorium.

Gruppene kjenner til omverdenen, men velger å holde den på avstand. Nå kommer verden stadig nærmere dem.

I rapporten skriver Survival International:

«Urbefolkningens overlevelse er truet av landinvasjoner, sykdommer og en verden som nekter å respektere deres avgjørelser»
Et bilde fra mai 2008 viser medlemmer av en isolert urfolksgruppe i Acre i Brasil. Foto: Gleison Miranda, AP / NTB

Får uønsket besøk fra influensere

ILO-konvensjonen sikrer urfolks rett til selvbestemmelse. Land som Brasil og Norge er med på den. Flere av verdens isolerte samfunn har besøksforbud fra omverdenen, men ikke alle tar hensyn til dette.

Den nye rapporten advarer om at youtube-vloggerevloggereVideobloggere, misjonærer og turister tar kontakt med isolerte stammer. Det er farlig for urbefolkningen, som kan bli utsatt for sykdommer de ikke kan beskytte seg mot.

På sosiale medier har fenomenet «first contactfirst contactInfluensere på sosiale medier som drar for å møte urfolk for aller første gang. De filmer og deler på internett.»-videoer blitt populært.

I mars reiste den amerikanske influenseren Mykhailo Viktorovych Polyakov (24) til den forbudte øya North Sentinel Island i India. Han skal ha tilbudt urbefolkningen en boks med cola light og en kokosnøtt.

Det er forbudt å gå i land på North Sentinel Island i India. Der lever en stamme som har vært isolert fra omverdenen i flere tusen år. Foto: Gautam Singh, AP / NTB

I 1956 ble det innført et strengt kontaktforbud mot øya. Det er ikke lov å komme nærmere enn fem nautiske mil. Polyakov ble pågrepet av indiske myndigheter, men senere løslatt mot kausjon.

På den samme øya ble John Allen Chau (26) drept i 2018 etter å ha dratt dit med mål om å konvertere lokalbefolkningen til kristendommen.

Survival International har opplyst at de har en liste over aktive influensere og vloggere som har nærmet seg verdens isolerte samfunn, ifølge The Times. Det skal være snakk om profiler med store følgerskarer.

Flere trusler

Til tross for at turisme nevnes som en betydelig trussel, er det industrivirksomhet som utgjør størst fare.

Ressursutvinning påvirker hele 96 prosent av de isolerte samfunnene. Avskoging, gruvedrift og landbruk trekkes frem som spesielt ødeleggende.

Ifølge Survival International vil nær halvparten av disse gruppene bli utryddet i løpet av det neste tiåret dersom ikke verdens regjeringer tar problemet på alvor.

Årets klimatoppmøte arrangeres i Brasil i november. For å rette oppmerksomheten mot regnskogen, har Brasil valgt å legge møtet til byen Belém.

Belém ligger ved Amazonas, der mange av de isolerte samfunnene holder til. Flere medier hevder at den nye rapporten kan bli et tema der.

Read Entire Article