– De truet med å voldta søstrene mine foran meg

2 hours ago 2



Militante Hamas-medlemmer og politienheter i Gaza har utsatt titalls palestinere for grov vold og offentlige henrettelser. 

Det kommer fram i en fersk rapport fra FNs høykommissær for menneskerettigheter.

Rapporten dokumenterer hundrevis av tilfeller der folk er straffet uten lov og dom i det krigsherjede området. 

 Skjermdump
HENRETTELSER: Dette bildet er tatt fra en video som er verifisert av både BBC og Reuters. Den viser Hamas-krigere som gjennomfører henrettelser i offentlighet Foto: Skjermdump

FN mener handlingene er så alvorlige at de utgjør krigsforbrytelser.

– En svært liten del

– Rapporten gjenspeiler en liten del av det jeg har opplevd, og en svært liten del av forbrytelsene til Hamas, sier palestinske Moumen al-Natour til TV 2.

Han er advokat fra Gaza og grunnlegger av «Vi vil leve»-bevegelsen, som ønsker Hamas fjernet fra makten. Palestineren er også tidligere politisk fange hos Hamas. 

 Privat
ADVOKAT: Moumen al-Natour på jobb. Foto: Privat

TV 2 har intervjuet Moumen al-Natour tidligere. Da levde advokaten i skjul på Gazastripen i frykt for Hamas. 

Han byttet oppholdssted daglig, mens Hamas snørte nettet stadig tettere rundt ham. 

– Jeg levde slik i månedsvis, helt til jeg ble overbevist om at det ville ende med døden hvis jeg ble værende i Gaza, sier han. 

Klarte å rømme

I november i fjor flyktet han. Nå lever han i eksil i Italia.

– Jeg ville blitt drept om Hamas fikk tak i meg. Jeg er så heldig som er i live i dag, sier han.

 Abdel Kareem Hana / AP / NTB
HAMAS: Bevæpnede Hamas-krigere holder vakt under fredagsbønn under feiring av id i mars i år. Foto: Abdel Kareem Hana / AP / NTB

Grunnen til at Hamas var etter ham, var hans årelange kritikk mot gruppen og engasjementet for «Vi vil leve»-bevegelsen. 

Han ble arrestert 20 ganger, og han ble torturert. 

– De brukte de verste formene for fysisk og psykisk tortur, sier advokaten. 

Truet med å voldta søstrene

Al-Notour forteller at Hamas anklager ham for å spionere for Israel. Under tortur skal han ha blitt presset til å tilstå dette. 

 Privat
BLE FORFULGT: Moumen al-Natour er tidligere politisk fange av Hamas. Foto: Privat

Men Hamas fikk ingen tilståelse. Da gikk de etter familien hans med grove trusler. 

– En som avhørte meg i Ansar sentralfengsel sa: «Jeg skal arrestere faren din, banke ham opp og ydmyke ham foran øynene dine. Deretter skal jeg hente søstrene dine og voldta dem foran deg», forteller han.

Al-Natour forteller at metodene Hamas bruker for å undertrykke sivilbefolkningen og kneble kritikere, har blitt stadig mer brutale etter hvert som krigen har herjet Gaza.

 Abdel Kareem Hana / AP / NTB
HØYTID: En familie er på vei til fredagsbønn under id i mars i år. Foto: Abdel Kareem Hana / AP / NTB

– De knekker armer og bein med tunge steiner. De har en strategi som går ut på å skyte folk i knærne eller brekke lemmene deres, sier han og fortsetter:

– Etter å ha brukket alle de fire lemmene, etterlater de offeret på gata til skrekk og advarsel, for å hindre at folk taler dem imot eller kritiserer krigen.

Brutale avstraffelser i gatene

FN-rapporten bekrefter at Hamas har brukt svært voldelige metoder for å opprettholde kontrollen på samfunnet på Gaza. 

Rapporten beskriver at folk har blitt skutt i knærne eller fått knoklene knust med metallrør og sementblokker. 

De som rammes, blir ofte anklaget for å samarbeide med Israel, stjele nødhjelp eller tilhøre rivaliserende grupper.

 Abdel Kareem Hana / AP / NTB
FREDAGSBØNN: Krigere fra Hamas og Islamsk jihad holder vakt under fredagsbønn i mars i år. Foto: Abdel Kareem Hana / AP / NTB

FN-kommisjonen har undersøkt 249 dokumenterte tilfeller i perioden fra august 2024 til januar 2026. 

Av disse endte 108 med døden. 

Offentlige henrettelser 

Rapporten beskriver flere rystende hendelser som er fanget på film. 

I september 2025 ble tre menn med bind for øynene skutt og drept av maskerte menn utenfor Shifa-sykehuset, mens en folkemengde så på. 

En måned senere ble åtte menn dratt ut på et torg i Gaza by og henrettet.

FN slår fast at disse hendelsene bryter med både folkeretten og grunnleggende menneskerettigheter. 

– Hamas arresterer folk inne på sykehus og torturerer dem i hemmelige rom, hevder Moumen al-Natour.

Barn får juling

Ifølge rapporten er det ikke bare voksne som rammes. Også barn har blitt utsatt for juling og offentlig ydmykelse, ofte etter anklager om småtyveri eller ulovlig salg av tobakk.

Vestbredden: 50 elever plutselig borte

Vitner forteller at flere av avstraffelsene har funnet sted inne på sykehusområder, blant annet ved Nasser-sykehuset i Khan Younis. 

Israel har lenge hevdet at Hamas bruker slike steder til sine operasjoner, men FN understreker at sykehusene likevel har krav på beskyttelse under krig.

Verken Hamas eller det israelske utenriksdepartementet har foreløpig svart på anklagene i rapporten.

Men palestinske Moumen al-Natour er sikker på hva Hamas er. 

– Det er en ekstremistisk, radikal og kriminell bevegelse, sier han og fortsetter:

 Privat
I ITALIA: Moumen al-Natour bor nå i Italia, men engasjerer seg fortsatt som kritiker mot Hamas. Foto: Privat

– Verden la først merke til Hamas' forbrytelser da de drepte 1200 mennesker i Israel den 7. oktober. De la ikke merke til forbrytelsene mot oss palestinere før etter den dagen.

I dag kjenner den palestinske advokaten på friheten, men sier at han drømmer om å vende tilbake til Gaza.

– Jeg lever med et dypt savn og tenker konstant på å vende tilbake til Gaza. Det er imidlertid mange hindringer – og den viktigste er at Hamas sitter ved makten, avslutter han.

Read Entire Article