Denne dingsen skal avsløre eksamensjuks

2 hours ago 2



Elevene på Amalie Skram videregående skole i Bergen fikk hakeslepp da rektor kom inn i klasserommet før heldagsprøven og hadde en grønn digital dings i hånden.

Anastasios Xenakis (16) og resten av klassen fikk beskjed om at rektor skulle sjekke om elevene delte internett fra telefonen til PC-en.

– Jeg ble helt forbauset da rektor kom inn med den i hånden. Jeg trodde først det var en dårlig spøk, sier 16-åringen.

Rektor ved Amalie Skram videregående står ved siden av to pulter. Han holder i den grønne nettverksdetektoren. Anastasios Xenakis og Anna Hågøy Bostad sitter ved pultene.

Rektor ved Amalie Skram videregående, Lars Berntsen fikk mye oppmerksomhet da han gikk rundt med detektoren i klasserommet til Anastasios Xenakis (16).

Foto: Sofie Skumsnes / NRK

For i høst kjøpte Amalie Skram videregående skole i Bergen inn to nettverksdetektorer - to små grønne apparater på størrelse med en litt stor mobiltelefon.

Disse kan avsløre om elevene deler nettverk fra telefonen til PC-en.

For under digital heldagsprøve og eksamen skal internett være stengt for elevene.

– Dingsen får opp alle nettverk som er tilgjengelig i området. Så kan man gå inn på et nettverk og se hvilke enheter som er koblet til, forklarer rektor Lars Berntsen.

– Den retningsbestemte antennen får opp signalstyrke og fungerer som tampen brenner, legger han til.

Oppdaget delte nettverk

Selv om detektoren har vært i bruk under en heldagsprøve, var det behovet ved privatisteksamener som var årsak til innkjøpet.

Skolen har hovedansvaret for privatisteksamener i Vestland fylke. Dette utgjør 4500 eksamener hvert eneste semester.

Grønn nettverksdetektor med en skjerm som en mobiltelefon. På skjermen er det en oversikt over alle nettverkene som er i nærheten. Øverst på venstresiden av detektoren er det en svart firkantet antenne.

Detektoren får oversikt over alle nettverk som er tilkoblet enheter i nærheten.

Foto: Sofie Skumsnes / NRK

Detektorene ble testet under privatisteksamener høsten 2025.

– Vi fikk opp eksterne nettverk hver dag. Da måtte vi opplyse om at alle måtte slå av nettverk før eksamen startet, forteller rektoren.

– Da vi tok tester i løpet av dagen, fant vi ingen, legger han til.

Amalie Skram videregående er ikke alene om å ta i bruk denne løsningen, som koster 50.000 kroner.

Innkjøpet skjedde etter tips fra Laksevåg og Bergen maritime videregående skole, som har en avdeling like i nærheten.

Detektoren skal også være tatt i bruk av skoler andre steder i landet.

Anastasios Xenakis og Anna Hågøy Bostad sitter ved en pult i et klasserom. Anastasios ser ned på pc-skjermen, mens Anna ser ut i lufta.

Anastasios Xenakis (16) og Anna Hågøy Bostad (18).

Foto: Sofie Skumsnes / NRK

– Flere som jukser enn folk tror

Elevene ved Amalie Skram videregående tror mange benytter seg av privat nettverk under prøver.

– Jeg har hørt om folk som har delt internett for å gå inn på det de vil under prøver. Det er jo ikke sånn at lærerne går rundt for å se på PC-en til hver enkelt, sier Anna Hågøy Bostad (18), som er elevrådsleder ved skolen.

– Mange lærere sjekker ikke om alle har slått av og levert inn mobilen. Da er det lett å koble seg på et annet nett og få tilgang til KI, sier Anastasios Xenakis (16).

Han tror mørketallene er store.

– Jeg tror det er en større andel som jukser enn folk tror, sier 16-åringen.

349 mistanker om juks i fjor

Mistanken deles av mange sensorer på landsbasis.

Rundt 17 prosent av sensorene mistenkte juks under eksamen våren 2025, viser en spørreundersøkelse fra Utdanningsdirektoratet (Udir).

Totalt ble det innrapportert 349 enkeltmistanker.

Avdelingsdirektør i Udir, Øyvind Pedersen, sier det er hvert enkelt fylkes ansvar å sikre at eksamen gjennomføres på en god måte. Dette ansvaret inkluderer tekniske kontroller og stikkprøver.

Rektor ved Amalie Skram videregående Lars Berntsen sitter på kontoret sitt. I hånden har han den grønne nettverksdetektoren.

Rektor med detektor.

Foto: Sofie Skumsnes / NRK

Forebyggende effekt

Rektor Lars Berntsen ved Amalie Skram videregående håper de nye detektorene vil begrense bruken av KI og andre juksemetoder.

– Da jeg gikk jo rundt med detektoren, fikk den mye oppmerksomhet. Bare den effekten tror jeg er vel så viktig som det tekniske, sier han.

Det er elevene enig i.

– Jeg tror den vil ha en avskrekkende effekt, sier Anastasios Xenakis

- Det blir en større risiko å få annullert vurdering og nedsatt atferd med detektoren. Så jeg tror det er en faktor som vil gjøre at færre vil jukse, sier Anna Hågøy Bostad.

Publisert 28.01.2026, kl. 21.15

Read Entire Article