Pinlig og kunnskapsløst, er overskriften Margit Dale fra Senterpartiet bruker når hun prøver å imøtekomme mitt innlegg om villrein og skirenn.
Ordvalget får stå for hennes regning, men jeg kjenner meg ikke igjen i den svart-hvit-problemstillingen hun, og flere med henne, bruker.
Pinleg og kunnskapslaust
Åpen
Det å hevde at skirenn er viktigere enn villreinen noen ganger, er selvsagt både kontrært og sagt med hensikt for å løfte en debatt, men mye av reaksjonene går inn i et felles mønster. Du skal helst ha bodd flere generasjoner i dalen for å kunne sette deg inn i situasjonen, og hyttefolket er årsaken til alt vondt.
Villrein og (heilskaps-)perspektiv
Åpen
Villrein og Hovden Tour – vi må finne balansen
Åpen
Jeg mener debatten rundt villrein krever nyansering, og er uenig i Dale sin sannhet rundt kunnskapen rundt dette. Høyre er et kunnskapsparti, men det må også være lov å stille spørsmålstegn ved deler av konsensusen i naturvern-miljøene rundt villreinen.
For det første baserer dagens villrein-politikk og forskning seg på et svært snevert og lite datagrunnlag. Gjennom GPS-tracking får man oversikt over mønstre, men ikke nødvendigvis hverken årsakssammenhenger eller hva som påvirker mønstrene. Mye av forskningen baserer seg på generalisering basert på enkeltindividerer til hele bestander, og man måler kortsiktige reaksjoner fremfor å se på de langsiktige bestandskonsekvensene og om disse reaksjonene truer overlevelsen.
Er skirenn viktigare enn villrein?
Åpen
Skirenn er viktigere enn villrein, noen ganger
Åpen
Videre baserer svært mange av tiltakene fra statlige myndigheter seg på et føre-var prinsipp. Dale må gjerne påberope seg retten til hva som er kunnskapsbasert eller ikke, men det er åpenbart at tiltakene som blant annet foreslås i tiltaksplan for villrein, baserer seg på tenkte scenarioer og et føre-vare prinsipp fremfor at man vet at tiltaket bidrar konkret, enten det gjelder omlegging av løyper, reduksjon av scooterkjøring eller redusert åpningstid på Brokke-Suleskar.
Det jeg er bekymret over, er at om det settes inn overdrevne og svært inngrepende tiltak for bevaringen av villreinen, vil det gjøre at bevaringen mister legitimitet, både i lokalbefolkningen og blant turister. Debattklimaet er allerede skyttergravbasert, hvor lokalbefolkningen og hyttebefolkningen settes mot hverandre. Problemet er at man ifølge NINA sin forskning vet for lite til å konkludere om det er scooterkjøring eller skiløypene som har mest påvirkning. Det kan også være klimaendringer og den storstilte kraftutbyggingen som påvirker mest.
Mitt poeng er at vi må ha magemål når det settes inn tiltak, og skal vi gjøre noe, må både lokale og hyttefolket være med på det. Jeg er derfor hverken for innskrenking av scooterkjøring til støylene eller å kutte for mye i løypenettet. Det jeg derimot er svært kritisk til er at staten skal sitte i Oslo og begrense bruken vår av heiene, mens de lokale og regionale folkevalgte blir neglisjert. Om det er pinlig å støtte opp om det lokale selvstyret og et ønske om liv i de små lokalsamfunnene oppover i dalen, får derimot stå for Dale og Senterpartiets regning.






English (US)