Dette er timen du bør unngå å dra på polet

11 hours ago 2



Selv om 17. mai i år faller på en søndag er Vinmonopolet forberedt på storhandel lørdag.

 Lage Ask.
KLAR FOR FEST: Vinmonopolet har fylt opp hylle og lager med bobler både med og uten alkohol foran 17. mai. Foto: Lage Ask.

Publisert 16.05.2026 13:01

Mens det på Eidsvoll i 1814 ble konsumert mest vin, hetvin og brennevin, har bobler blitt en moderne favoritt.

 Mange velger å arrangere såkalt champagnefrokost når nasjonaldagen markeres. 

– Men dette er nok et litt smalere og mer urbant fenomen enn mange tror. Ser vi på tallene våre er det fortsatt mest rødvin som selges, spesielt i distriktene, sier presseansvarlig Jens Nordahl til TV 2. 

Forberedt seg i ukevis

På Norges travleste vinmonopol har de allerede forberedt seg i ukevis til 16. mai-handelen.

Butikksjef ved Vinmonopolet Oslo City, Tonje Haugen, kan forsikre om at lageret der er fylt opp. 

 Lage Ask / TV 2
KLAR: Butikksjef Tonje Haugen står klar for å bistå kunder med anbefalinger foran nasjonaldagen. Foto: Lage Ask / TV 2

Der er det med andre ord ikke fare for å gå tomt for musserende, ifølge butikksjefen.

 – Vi har nok, forsikrer hun.

Rødt, hvitt og alkoholfritt

I tillegg til rødvin og bobler er det én varekategori det går langt mer av enn før, nemlig alkoholfritt.

– Alkoholfritt er et godt alternativ på barnas dag, og vi oppfordrer gjerne voksne som har forpliktelser på 17. mai til å vente til barna har lagt seg før de eventuelt tar seg et glass med noe sterkere, sier Nordahl. 

 Lage Ask / TV 2
TYDELIG TREND: Det er flere som velger lettere varer på Vinmonopolet, og også alkoholfritt øker i konsum. Foto: Lage Ask / TV 2

En fersk undersøkelse viser at et flertall av befolkningen mener alkohol tar for stor plass på nasjonaldagen. 

Og ettersom 17. mai faller på en søndag, er det nok flere gode grunner til å ta det rolig i år, påminner Nordahl.

70.000 kunder i timen

Kalenderen påvirker også handelen til Vinmonopolet, som ikke forventer rekordomsetning den 16. mai-dagen. 

– Det er likevel ventet langt flere kunder enn en vanlig lørdag, med en forventet topp mellom klokken 14.00 og 15.00 i dag, sier Nordahl, som lener prognosene på erfaringer fra tidligere år.

 Lage Ask / TV 2
RØDT I DISTRIKTET: Champagnefrokost er et smalere og mer urbant fenomen enn mange tror, for på landsbasis kjøper vi mest rødvin også foran 17. mai. Foto: Lage Ask / TV 2

Selv om det nok er enda mer trøkk foran jul og nyttår er Vinmonopolet forberedt på storhandel foran morgendagens nasjonaldag. 

– Vi venter at det på det meste er 70.000 kunder i timen innom polet i dag på landsbasis, sier Nordahl.

Read Entire Article