En mannlig bilfører i 50-årene er dømt til 45 dager i fengsel etter å ha kjørt på og drept Aud Andersen Sandodden (60).
Det ble forsøkt livreddende førstehjelp på stedet, men Aud Andersen Sandoddens (60) liv sto ikke til å redde etter trafikkulykken i Stjørdal i Trøndelag i september i 2024.
Nå har dommen falt i rettssaken mot den mannlige bilføreren i 50-årene.
Mannen er dømt til fengsel i 45 dager, og fikk fradrag i straffen på grunn av lang ventetid. I tillegg må han betale en bot på 60 000 kroner for ruskjøring og mister førerkortet i fire år.
Han må betale 200 000 kroner i erstatning hver til Aud Andersen Sandoddens ektefelle og tre barn.
Mannen sto tiltalt for uaktsom kjøring, ruskjøring og for å uaktsomt å ha forvoldt en annens død. Svikt i oppmerksomhet på grunn av rus og høy fart var årsak til ulykken, mener retten.
Han erkjenner ikke straffskyld, men har innrømmet å ha kjørt bil påvirket av amfetamin tilsvarende over 0,5 i promille.
Mannen har forklart at elsparkesykkelen lå i blindsonen hans.
Etter en befaring rundt rundkjøringen og en datasimulering av ulykken, kom retten imidlertid frem til at han hadde mulighet til å se kvinnen i fire sekunder før ulykken.
– Vi er akkurat gjort kjent med dommen og er sterkt uenige i bevisvurderingen. Dommen kommer til å bli anket, sier mannens forsvarer, advokat Ole Petter Drevland til Adresseavisen, som omtalte dommen først.
VG har vært i kontakt med Drevland, men foreløpig ikke fått svar.
Sandodden jobbet som barne- og omsorgsarbeider på en barneskole, og var på vei hjem da hun ble påkjørt. Hun etterlot seg mann og tre voksne barn.
VG har tidligere besøkt ulykkesstedet sammen med sønnen Emil. Han knakk sammen da han fikk beskjed om at moren var død.
Han har fortalt at han sitter igjen med tusen spørsmål.
– Jeg hadde én frykt i livet, og det var å miste henne. Hun var alt for meg, har han tidligere sagt til VG.
Ulykker med elsparkesykler
- I 2021 slo Oslo universitetssykehus alarm etter økende antall ulykker.
- I juli samme år iverksatte Oslo kommune tiltak, som nattestengt utleie og reduksjon i antall tilgjengelige elsparkesykler.
- I 2022 ble elsparkesykkel klassifisert som motorvogn og ble fra da regnet som en sykkel.
- Våren sammen år ble det innført innstramninger, med både promillegrense, aldersgrense og hjelmpåbud.
- Tall fra Statens vegvesen og Oslo universitetssykehus viste en økning i ulykker i 2025. Over tusen personer har blitt behandlet etter elsparkesykkel-ulykker i Oslo hittil i fjor. Det er mer enn dobbelt så mange som året før.

14 hours ago
1





English (US)