– Du venter på å dø

5 hours ago 2



  • Innenriks

Kolliderte på ulovlig elsparkesykkel:

I løpet av et par måneder beslagla politiet på Gjøvik et titalls trimmede elsparkesykler. Steffen Brun (31) var døden nær da han kolliderte på sin.

 Privat

Åsted Norge

LANG KAMP: Etter ulykken med en ulovlig elsparkesykkel for fire år siden, har Steffen Brun vært gjennom en rekke operasjoner. Foto: Privat

Publisert 27.10.2025 09:29

– Jeg knakk kragebeinet, fløy over panseret på bilen og slo hodet i asfalten. Da jeg våknet, satt jeg i ambulansen. Plutselig kunne jeg ikke alfabetet. Jeg stoppet på D, da fikk jeg ikke til mer.

Det sier Steffen Brun (31) til Åsted Norge. For fire år siden kolliderte han med en bil, da han kjørte på sin ulovlig trimmede elsparkesykkel på Myre i Vesterålen.

En helt vanlig tur til en kamerat, ble i stedet til hans livs største mareritt. 

– Jeg hadde glemt hjelmen hjemme. Så skulle jeg bare krysse veien. Hadde jeg vært litt mer observant, så hadde jeg sett hva som kom til å skje, sier Brun fra senga på universitetssykehuset i Tromsø.

Måtte lære seg å snakke

For fjerde gang skal han trilles inn på operasjonssalen for en operasjon i hodet. Titanplaten han fikk operert inn etter ulykken, og som dekker en stor del av kraniet, må igjen undersøkes. 

Dagens sjekk er imidlertid bare en bagatell sammenlignet med hva han har vært gjennom tidligere. 

Etter ulykken var han ute av jobb i ett år. Han måtte lære seg både alfabetet og å snakke på nytt. Fremdeles er det enkelte ord han stopper opp ved fordi han ikke husker dem.

– Jeg var bare millimeter unna at det ikke gikk bra. Hadde jeg truffet et litt annet sted av hjernen enn det jeg gjorde, så hadde jeg ikke vært som i dag, sier Brun.

 Privat
SKADER: Røntgenbildene etter ulykken viser skader på hodeskallen. Foto: Privat

– Idioter

På vei inn til operasjonen, ønsker han å oppfordre alle foreldre som har barn som kjører elsparkesykkel om å følge opp de unges bruk tett. 

Da han får se noen av Åsted Norges funn i sosiale medier, av barn som kjører langt over den lovlige grensen på 20 kilometer i timen, rister han på hodet. 

– Idioter. Det kan jeg si, for jeg blir ganske målløs av at de holder på sånn. For det første er det ikke tøft, det er galskap. Du venter på å dø når du kjører sånn som det der, sier Brun. 

– Og snakk med barna. Still spørsmål om de har kjøpt lovlige elsparkesykler og om de tukler med dem. Det er ikke tøft å kjøre fort med dem. Kanskje er det tøft der og da, men bare helt til det skjer noe, legger han til.

 Ørnulf Riisnæs
NY OPERASJON: Steffen Brun på vei inn til sin fjerde operasjon i hodet etter ulykken for fire år siden. Foto: Ørnulf Riisnæs

– Lav risikoforståelse

Bare i løpet av et par måneder i sommer og tidlig høst, har politiet på Gjøvik inndratt et titalls elsparkesykler fra unge og voksne. 

Ifølge politioverbetjent Veronica Takseth Gaustadnes er samtlige av dem målt til å gå over lovlig grense på 20 kilometer i timen. 

Sparkesyklene er ikke inndratt etter målrettede aksjoner, men etter tilfeldige observasjoner i trafikken eller tips fra innbyggere i kommunen som har sett uforsvarlig kjøring.

 Ørnulf Riisnæs
HØY FART: Politiavdelingsleder Robin Olaisen og politioverbetjent Veronica Takseth Gaustadnes inspiserer noen av de inndratte elsparkesyklene på Gjøvik. Foto: Ørnulf Riisnæs

– Noen av dem er stoppet fordi de har kjørt i samme fartsgrense som biler i kanskje 40, 50 eller 60 kilometer i timen. Det har vært mange som er mellom 12 og 16-17 år, men også voksne mennesker som har fått inndratt elsparkesykkelen sin, sier Gaustadnes. 

Sammen med politiavdelingsleder Robin Olaisen har han fulgt situasjonen med elsparkesyklene i området tett.

Olaisen ser med frykt på utviklingen og bruken, særlig blant de yngste. 

Han mener kombinasjonen av fart og manglende erfaring fra og forståelse for trafikken, er potensielt svært farlig.

– De yngste er jo de som er mest sårbare i trafikken, siden de ikke har gjennomført noe opplæring i trafikkregler og ofte har lav risikoforståelse. De føler seg usårbare i et møte med en bil, men de vil jo tape uansett siden de er den myke trafikanten, sier politiavdelingslederen. 

Read Entire Article