Norges utenriksminister Espen Barth Eide (Ap) omtaler situasjonen mellom USA og Iran som «veldig spent» og sier den kan gå to veier.
Publisert: 19.02.2026 19:49
USA har krevd at Iran oppgir hele sitt atomprogram. Ledelsen i Teheran avviser dette kategorisk og sier programmet er sivilt og at landet ikke har noe ønske om å utvikle atomvåpen. Torsdag sa USAs president Donald Trump at det ville komme en avklaring i løpet av ti dager.
– Dette kan virkelig gå to veier. Det er veldig mye amerikansk våpenmakt samlet i regionen, klar til å slå til mot Iran, sier Eide til TV 2.
Utenriksministeren forteller at han onsdag snakket med Rafael Grossi, som leder det internasjonale atomenergibyrået IAEA, som også er med i forhandlingene mellom USA og Iran.
– Han mente at det var elementer av fremgang, men det er et godt stykke igjen, så dette kan gå begge veier, forteller Eide.
Utenriksdepartementet (UD) har lenge frarådet alle reiser til Iran. Den 14. januar ble advarselen om reiser til landet oppjustert til høyeste nivå, noe som innebærer at UD ber norske borgere forlate landet.
– Dette er et tydelig signal om vår vurdering av sikkerhetssituasjonen. Utenrikstjenestens muligheter til å bistå norske statsborgere i land som omfattes av en slik reiseadvarsel, er svært begrensede, sier UDs pressetalsperson Ane Haavardsdatter Lunde, til Dagbladet.
Hun opplyser at det er rundt 50 nordmenn har meldt inn at de oppholder seg i Iran. Tallet kan være høyere, da reiseregistrering er frivillig.

2 hours ago
2





English (US)