India er et stort og folkerikt land. Det merket alle som tok turen til statsministerboligen bak Slottet da Narendra Modi møtte Jonas Gahr Støre til pressemøte denne uken.
Når statsministeren i verdens mest folkerike land besøker Norge, følger også en stor indisk pressedelegasjon med. Da blir det trangt i presserommet.
Besøket er historisk. Det er første statsbesøk fra en indisk statsminister på dette nivået siden Indira Gandhi besøkte Norge i 1983.
Mye har endret seg siden den gang, i India og i resten av verden.
India er nå verdens femte største økonomi og har hatt en formidabel økonomisk vekst de siste tiårene.
Landet har på få tiår gått fra å være et fattig utviklingsland til å bli en teknologisk, økonomisk og geopolitisk stormakt.
To farger går igjen i budskapet fra statslederne når de møtes i Oslo: grønt og blått.
Det grønne handler om energi, klima og teknologi.
India har de siste årene satset massivt på fornybar energi og grønn omstilling.
Det blå handler om havet. Om skipsfart og maritime næringer som er strategisk viktige for begge havnasjonene.
Det geopolitiske bakteppet er også en viktig grunn til at både EU og EFTA-landene søker tettere samarbeid med India.
India er blitt en stadig viktigere geopolitisk aktør. Det gjør landet uunnværlig.
Landet har tradisjonelt hatt nære forbindelser til Russland gjennom forsvarssamarbeid og energihandel, og har samtidig et komplisert, men tett forhold til Kina som både nabo, handelspartner og konkurrent.
Etter Russlands invasjon av Ukraina har India forsøkt å balansere mellom øst og vest, uten å binde seg fullt til noen av partene. Bortsett fra at India fortsetter å hamstre russisk olje.
I Oslo var Modi opptatt av at både Russland og Ukraina måtte tilbake til forhandlingsbordet.
Samtalene mellom Norge og India handler om mer enn handel og teknologi. De handler også om troen på en regelbasert verdensorden.
Fra talerstolen i Oslo snakket Modi og Støre varmt om dialog og fredssamtaler i en verden der konfliktene øker, og der handel og teknologi stadig større grad blir brukt som våpen.
I likhet med de fleste landene i verden har en mer uforutsigbar amerikansk politikk gjort at New Delhi er mer opptatt av å bygge flere og bredere partnerskap.
Derfor knytter India tettere bånd til Europa og til land som Norge.
Vestlige land vil gjøre seg mindre avhengige av kinesisk teknologi, industri og forsyningskjeder.
Dermed blir India vanskelig å komme utenom: et enormt marked, en voksende stormakt og en stadig viktigere geopolitisk partner.
Besøket sier også noe om tiden vi lever i. Når geopolitikken er førende, blir Norges moralske pekefinger mindre synlig. Sagt på en annen måte: våkn opp og velkommen til den nye verdensorden!
Mannen på det lille podiet i Oslo er en av verdens mektigste ledere.
Narendra Modi er en begavet politiker med bred appell både i indiske byer og på landsbygda.
Av sine støttespillere blir han ofte fremstilt som mannen som har gjort India til en global stormakt, modernisert infrastrukturen, digitalisert økonomien og gitt landet større geopolitisk tyngde.
Han er også god på å vinne valg i verdens mest mangfoldige og folkerike land.
Modi kommer til Oslo som leder for verdens største demokrati, men også som en statsleder som jevnlig kritiseres for press mot pressefrihet og minoriteters rettigheter.
Under Modi og BJP-partiet har India beveget seg i en mer hindunasjonalistisk retning.
Landet, som siden delingen av India og Pakistan har bygget sin identitet på sekularisme og religiøst mangfold, preges i dag av voldelige og identitetspolitiske konflikter mellom hinduer, muslimer og sikher.
Til tross for festtalene om dialog, samarbeid og en regelstyrt verdensorden, gjaldt plutselig ikke de vanlige reglene i statsministerboligen. Hverken norske eller indiske journalister fikk stille spørsmål til Modi.
«Alt er som det alltid er. Han liker kontroll og hater pressen», sa en av de besøkende journalistene tørt.
For mange norsk-indere er statsbesøket stor stas. Modis appell stopper ikke ved landegrensene. Han har vist en vanvittig evne til å engasjere og mobilisere den indiske diasporaen verden over.
På Oslo Plaza nynnet Modi til tonene fra klassiske indiske instrumenter, omgitt av smørblide norsk-indere. Stemningen på mottagelsen minnet om småjenter som venter på Justin Bieber.
Bortsett fra at fansen her var stolte indere, og mannen de hyllet er en omstridt politisk leder.
Men slik er det: I indisk kultur står heltedyrkelse sterkt, enten det gjelder guder, Bollywood-stjerner, crickethelter eller Modi selv, uavhengig av hva de står for.
Begeistringen rundt Modi begrenset seg ikke til mottagelsen på Oslo Plaza. Før møtet med de nordiske statsministrene på Rådhuset samlet støttespillere seg utenfor med indiske flagg i håp om å få et glimt av ham.
Men ikke alle hadde møtt opp for å hylle den indiske statsministeren. På den andre siden av sperringene sto en håndfull sikh-separatister fra Khalistan-bevegelsen og rev indiske flagg i filler mens de ropte: «Modi er kriminell.»
Da passer det kanskje godt at Modi avslutter besøket i solfylte Oslo sammen med nordiske statsledere, forent av grønne og blå interesser og ikke motstandere som ser rødt.
Dette er en kommentar. Kommentaren gir uttrykk for skribentens holdning.

20 hours ago
6









English (US)