En grov påstand som ikke har noen rot i virke­lig­heten

4 hours ago 1



Aksjonskomiteen «Bevar Flekkefjord Sykehus» blir av Fædrelandsvennen beskyldt for å motarbeide økt samarbeid mellom sykehusene i Kristiansand og Arendal.

Sigmund Kroslid reagerer på Fædrelandsvennens leder om sykehusene i Agder. Foto: Jacob J. Buchard

Dette er en grov påstand som ikke har noen rot i virkeligheten.

Er det noe vi har vært tydelige på er at vi jobber for 3 velfungerende sykehus på Sørlandet som både gir et kvalitetsmessig og likeverdig helsetilbud til alle på Sørlandet.

Vi tillot oss derfor å levere et brev til styre Sørlandet Sykehus HF på møtet 16 oktober.

For at det ikke skal være tvil gjengir vi hele brevet, som forresten Fædrelandsvennens journalist fikk kopi av under møtet.

«Til Styret i Sørlandet Sykehus HF.

V /Styreleder.

Sak om «Kirurgi på tvers», styremøte 16.10.2025.

Utvalget for helse, kultur og oppvekst i Flekkefjord har gitt en uttalelse:

«Utvalget for helse, kultur og oppvekst i Flekkefjord Kommune kan ikke akseptere at styret fatter beslutninger som strider mot politiske vedtak fattet av Stortinget, samt helseministerens garantier. Vi forventer dermed at styret sørger for at helseforetaket aktivt jobber for å etablere en elektiv kirurgisk avdeling ved Sørlandet sykehus SSF og jobber mot en gjenåpning av akutt- og traumetilbud ved SSF.»

Aksjonskomiteen Bevar Flekkefjord Sykehus slutter seg til denne uttalelsen og oppfordrer til at det jobbes raskt og effektivt med å få saken løst.

Flekkefjord 16.10.2025

Med vennlig hilsen

Sigmund Kroslid

For Aksjonskomiteen Bevar Flekkefjord Sykehus»

Som det tydelig framgår, har vi ikke på noen måte motarbeidet økt samarbeid mellom Kristiansand og Arendal. Snarere tvert imot har vi overfor sykehusledelse og styre flere ganger tatt til orde for at de 3 – tre – sykehusene på Sørlandet må optimalisere samarbeidet til glede for alle pasienter på Sørlandet.

Det undrer oss hvor avisen henter sin informasjon fra når den er kjent med vår henvendelse til styret?

Problemet med den saken som forelå til behandling i styremøte, var at den faktisk la ned all kirurgi i Flekkefjord. Det er helt uakseptabelt.

Styret fulgte ikke innstillingen og gjorde et vedtak om at det skal være kirurgisk tilbud også ved sykehuset i Flekkefjord.

Vi er glade for dette og håper at det nå må jobbes raskt og effektivt med å få på plass et velfungerende og kvalitetsmessig godt kirurgitilbud på Sørlandet der alle tre sykehusene er med.

Flekke­fjords kamp kan ikke stanse de to andre

Åpen

Read Entire Article