Minst én person ble tatt av et jordskred på E6 ved Nesvatnet i Levanger kommune.
– Personen kom kjørende og ble tatt av skredet. Bilen havnet i vannet, men vedkommende kom seg ut og ble reddet i land og er nå på Levanger sykehus uten alvorlige skader, opplyser innsatsleder Terje Bolås.
Raset har tatt med seg både E6 og jernbanen mellom Ronglan og Åsen i Levanger kommune
Foto: Vegard Woll / NRKFlere nødetater rykket ut til skredet.
Foto: Vegard Woll / NRKEn bil havnet i vannet som følge av skredet.
Foto: Vegard Woll / NRKRaset har gått over både nye og gamle E6.
Foto: Vegard Woll / NRK
Politiet driver nå søk etter en annen person som fortsatt er savnet.
– Vi vet ikke om flere kjøretøy er tatt av raset, men det kan ikke utelukkes, fortsetter Bolås.
– Veien hadde forsvunnet
– Hadde vi kommet kjørende et minutt tidligere, så tror jeg vi kunne blitt tatt av skredet, sier vitne Finn Anders Blæstervold.
Video innsendt fra vitne Finn Anders Blæstervold.
Han kom kjørende i sørgående retning på vei mot Hommelvik, da han la merke til at en lastebil begynte å rygge et stykke foran på veien.
– Vi la merke til anleggstrafikk nedgående E6, og stoppet 100 meter unna. Det var først da jeg gikk ut av bilen at jeg skjønte omfanget av det som hadde skjedd. Da så vi fort at veien hadde forsvunnet, sier Blæstervold.
- Det er ekkelt å tenke på at vi havnet midt oppi skredet, og at det kunne gått så galt, sier vitne Finn Anders Blæstervold.
Foto: PrivatBil i vannet
– En bil har havnet i vannet, og det er fare for et hus på stedet, opplyser Ellen Maria Brende i Trøndelag politidistrikt.
Politiet fikk melding om skredet klokka 08.43.
To redningshelikoptre er nå på plass ved jordskredet i Levanger.
Foto: FlightradarIfølge politiets pressetjeneste er det snakk om et større skred. Begge kjørefelt på E6 har rast ut.
– Grunn til å tro at E6 vil bli stengt i flere dager. Så langt vi vet er to personer ikke gjort rede for. Det jobbes med avklaringer i forhold til dette. Personen som var i vannet har kommet seg opp, skriver politiet i en oppdatering til pressen.
Sykehuset Levanger har slått rød alarm, og kaller inn ekstra mannskap, skriver lokalavisa Innherred.
Skredet sperrer E6 ved Nesvatnet.
Foto: NRK-TipserEntreprenør er varslet
Vegtrafikksentralen opplyser at de har varslet en entreprenør som er på tur ut. De bekrefter at E6 er stengt ved Nesvatnet. NRK får opplyst at det er lange køer i området lørdag formiddag.
Det er ikke omkjøringsmuligheter på stedet. Statens vegvesen jobber nå med å finne alternativer for trafikantene. Foreløpig ber de bilistene holde seg i ro til de får ny informasjon.
Det går ikke tog på strekningen i helga fordi Bane Nor driver med oppgaderinger og utbedringer på jernbanen. SJ Norge kjører derfor buss for tog gjennom hele helga.
Bane Nor jobber i området
Bane Nor bekrefter at de holder på med arbeid i skredområdet denne helga.
– Vi jobber med å bygge et nytt kryssingsspor ved Nesvatnet. Men jeg kan ikke si noe om dette arbeidet har noe med jordskredet å gjøre, sier pressevakt Gunnar Børset til NRK.
Ifølge Bane Nor jobbes det med stabilisering av grunnen langs dagens spor. De skal også skifte ut fire stikkrenner og bygge et nytt fundament for det nye kryssingssporet.
Publisert 30.08.2025, kl. 09.01 Oppdatert 30.08.2025, kl. 10.59