- Innenriks
Petter Pilgaard tok en utdanning mange i Oslo styrer unna. Selv angrer han bare på én ting.
Publisert 11.02.2026 17:48
Interessen for yrkesfag er høyere enn noen gang. For fjerde år på rad er det flere som velger yrkesfag enn studiespesialisering når de starter på videregående skole.
Dette skoleåret har 52 prosent av elevene valgt yrkesfag, ifølge tall fra Utdanningsdirektoratet.
– Regjeringens mål er at Norge skal utdanne fagarbeiderne som trengs i framtiden, sier kunnskapsminister Kari Nessa Nordtun (Ap).
Oslo skiller seg ut
Mens yrkesfag er i kraftig vekst nasjonalt, går utviklingen langt tregere i hovedstaden. I Oslo velger bare 25 prosent yrkesfag, omtrent halvparten av landsgjennomsnittet.
– Vi henger dessverre litt bakpå i Oslo, sier ordfører Anne Lindboe (H) til TV 2.
Hun mener mange unge fortsatt har et feilaktig bilde av hva som gir trygg og god økonomi.
– Det sitter nok igjen en forestilling om at man må bli akademiker for å tjene bra. Det stemmer ikke, sier Lindboe.
Ordføreren peker på at mange unge voksne i byen med stabil økonomi og bolig nettopp har valgt yrkesfag.
– Hvis man jobber hardt og står på, så kan man gjøre det skikkelig bra.
– Smarteste jeg har gjort
Realityprofil Petter Pilgaard er blant dem som valgte yrkesfag senere i livet.
Da pandemien kom og flere av jobbene hans ble kansellert, bestemte han seg for å bli anleggsarbeider. Siden har han ikke sett seg tilbake.
– Dette er det smarteste jeg har gjort. Endelig kan jeg være med på å skape noe, gjøre noe fornuftig og kjenne på mestring, sier Pilgaard.
Han trekker frem rask vei til jobb, lønn under utdanning og store karrieremuligheter i anleggsbransjen.
– Du får kurs, erfaring og ansvar. Veien videre til lederroller eller ingeniør er kortere enn mange tror.
– Du har ekstremt mange muligheter, samtidig som du har det gøy på jobb. Du får trent og solt deg, og får masse frisk luft, sier han.
Flere gulrøtter
Pilgaard vokste opp i Bærum i Akershus, hvor han opplevde at yrkesfag knapt ble vurdert.
– Der var det ingen som drev med det. Det er nok litt stigma, sier han.
Pilgaard er tydelig på hvem som er en viktig del av løsningen:
– Jeg tror det begynner med foreldrene. At de kanskje tenker «hvorfor skal ikke mine barn være med å bygge og skape noe? Hvorfor skal de absolutt sitte på et kontor?»
Også bransjen selv etterlyser flere fagarbeidere. Vidar Grindal, avdelingsleder i Hadeland Maskindrift, sier behovet er stort.
– Du slipper studielån, kommer raskt ut i jobb og har gode lønnsutsikter. Samfunnet er helt avhengig av fagarbeidere, sier han.
Oslo kommune har innført egne lærlingstilskudd for å få flere bedrifter til å ta inn lærlinger. Men Lindboe mener det haster å snu holdningene.
– Kunstig intelligens kan ta over mange akademiske jobber. Men du kan ikke kjøre gravemaskin med AI, sier ordføreren.
Fristen nærmer seg
Søknadsfristen til videregående skole er 1. mars, og nærmer seg altså med stormskritt.
Budskapet fra politikerne og bransjen er tydelig: Yrkesfag gir trygg jobb, gode karrieremuligheter og et arbeidsmarked med høy etterspørsel.
Pilgaard angrer på at han ikke byttet karriere tidligere.
– Da hadde jeg hatt det gøy på jobb fra første stund. Og sikkert vært mye bedre trent også.





English (US)