Fant 30 døde sauer – bonde dømt til fengsel

2 days ago 6



Saken startet etter tilsyn fra Mattilsynet våren 2023.

Da ble det gjort funn av 36 døde sauer på eiendommen.

Mannen hadde over lengre tid ikke sørget for at dyrene fikk nødvendig stell, nok mat, vann og tilsyn.

Nå er mannen dømt for grov overtredelse av dyrevelferdsloven.

Avisa Nordland omtalte dommen først.

Retten: Saueholdet var ute av kontroll

Under en inspeksjon av Matilsynet ble det observert 23 voksne sauer og ett nyfødt lam som retten beskriver som værende i generelt dårlig hold.

Ifølge dommen var flere av dyrene avmagret, med tydelig framstående ryggvirvler og bekken. Flere hadde også lang og tovete ull.

Salten tingrett

Foto: Kåre Riibe Ramskjell / NRK

Retten viser videre til at beitet var nedbeitet, og at det ikke var gjort nok for å sikre dyrene tilstrekkelig tilgang på fôr og vann.

I dommen skriver tingretten at mannen manglet grunnleggende oversikt over besetningen, dyrenes tilstand og hvilke behov de hadde.

Retten legger til grunn at dyreholdet over tid var ute av kontroll.

Sauekadaver

Retten viser til at det ble funnet et stort antall døde sauer på eiendommen.

Grafikk: Politiet

Ifølge dommen hadde mannen ikke kontroll på hvor mange dyr han faktisk hadde. Retten mener det var snakk om rundt 80 sauer i perioden saken gjelder.

Dette fikk også betydning for resten av driften. Retten peker på at manglende oversikt gjorde det vanskelig å gjennomføre regelmessig tilsyn, fange opp syke og skadde dyr og sørge for kontroll under lamming.

Mener dyrene led betydelig

Retten går langt i sin beskrivelse av konsekvensene for dyrene.

Den legger til grunn at nær alle sauene i besetningen var underernærte og avmagrede i perioden vinteren 2022 og våren 2023.

Sauekadaver

Foto: Politiet

Tre døde dyr ble sendt til Veterinærinstituttet for undersøkelse. Ifølge dommen viste to av disse tydelige tegn til langvarig avmagring og betydelig næringsmangel.

Retten skriver at dyrene «led betydelig».

Reiste bort i kritisk periode

Retten legger også vekt på at mannen flere ganger reiste bort i perioder på flere uker, også i en tid som ble vurdert som kritisk for dyrene.

I hans fravær skulle andre personer se til besetningen, men retten mener oppfølgingen var tilfeldig, sporadisk og uten tydelige instrukser.

Sauekadaver

Et av kadavrene som ble funnet på eiendommen.

Foto: Politiet

Ifølge dommen ble noe av tilsynet også gjort på avstand, blant annet fra båt, og uten at dyrenes helsetilstand ble undersøkt nærmere.

Retten mener det ikke ble utført noe planmessig tilsyn av hele besetningen.

Glad for at saken er over

Mannen møtte i retten og erkjente seg skyldig etter tiltalebeslutningen. Både aktor og forsvarer mente mannen handlet grovt uaktsomt.

Forsvarer Hilde Grytten Guldbakke ba om at mannen fikk så mild straff som mulig.

Fristen for å anke dommen er 1. april. I en e-post til NRK skriver imidlertid Guldbakke at dommen ikke kommer til å bli anket.

– Min klient er glad for at saken omsider er et avsluttet kapittel. Han er en eldre mann og belastningen ved å gå og vente uvanlig lenge på en påtaleavgjørelse har vært særs belastende.

Mannen ble dømt til fengsel i 120 dager og ble ikke idømt sakskostnader.

En dame med langt hår og briller.

Forsvarer Hilde Grytten Guldbakke.

Foto: Angelladvokatfirma

Publisert 24.03.2026, kl. 13.46 Oppdatert 24.03.2026, kl. 13.47

Read Entire Article