– Jeg satt i bilen bitte litt før de kom bort og tenkte at dette var jo ikke kjekt. Dette er jo pinlig. Jeg følte litt skam, rett og slett.
Kerstin Levang var på vei hjem i godt vær da hun ble stanset i en fartskontroll.
Et uoppmerksomt øyeblikk i en nedoverbakke førte til at hun overskred fartsgrensen.
– Jeg forventet irettesettelse og kjeft, og jeg burde jo vite bedre, tenkte jeg.
I stedet ble hun overrasket over en svært profesjonell og hyggelig behandling. Betjentene ga henne grundig informasjon om både kjøringen og de praktiske løsningene for betaling av boten.
– De ga meg en ro til å kjøre videre og jeg følte at det ikke var en så ille dag likevel. Nå tar jeg det som skjedde til etterretning og kjører veldig fint, sier hun.
Da hun kom hjem etter å ha fått boten, var hun så imponert av politiet at hun sendte et takkebrev:
Hei, Jeg ønsker å gi en tilbakemelding på trafikkontrollen som ble gjennomført i Noredalen i går. Selv om jeg var en av dem som ikke overholdt fartsgrensen og derfor ble vinket inn, vil jeg samtidig uttrykke min positive opplevelse av møtet med politiet på stedet. Jeg ble møtt av svært hyggelige og profesjonelle representanter som opptrådte høflig, vennlig og respektfullt. De ga tydelig og god informasjon både om lovbruddet og om de praktiske forholdene rundt betaling av forelegget. Opplevelsen gjorde et godt inntrykk, og det føles betryggende å ha politi som opptrer på en slik måte i lokalmiljøet og på veiene våre. Godt å ha dere der. Med vennlig hilsen En fornøyd borger – som fremover vil være enda mer oppmerksom på skilt og trafikkregler.
Fartskontrollen ble holdt på en strekning på Tjelta i Sola som Kerstin Levang kjører daglig.
Hun påpeker selv at det er et område med mye fart, manglende sykkelstier og mange barn som ferdes i nærheten.
Opplever sjelden skryt
Anders Husvæg var en av betjentene som stanset Levang. Han har aldri i sin karriere opplevd å få skryt på den måten før.
– Når du får en e-post med skryt, så tenker jeg at da har vi i alle fall gjort noe riktig. Det er svært uvanlig å få slikt når man jobber i UP. Vanligvis hører vi ingenting så lenge vi bare gjør jobben vår, sier han.
Politibetjent Anders Husvæg har aldri opplevd før å få et takkebrev etter å ha delt ut fartsbot.
Foto: Erik Waage / NRKFartsmålinger gjøres på grunn av nullvisjonen, som har som mål at ingen skal bli drept eller hardt skadd i trafikken.
Husvæg påpeker at kontrollene har en stor preventiv effekt, selv om de ikke alltid er like populære blant trafikantene.
– Vi forstår at folk kan være ufyselige fordi de gjerne har en privatsituasjon som ikke er optimal. Når vi står der som mannen med ljåen og leverer ut alvorlige og inngripende bøter, møter vi mye forskjellig frustrasjon.
Synes du politiet fortjener mer ros?
Denne avstemningen viser ikke hva befolkningen mener om spørsmålet. Resultatet viser hva de som selv har valgt å stemme mener, og avstemningen har ikke et utvalg som gjør den representativ for alle som bor i landet.
I 2025 ble det delt ut 92.600 bøter i forbindelse med fartsovertredelser i manuelle kontroller.
Det er det laveste antallet siden 2017.
- Her fikk over halvparten av de kontrollerte fartsbot. Størstedelen var turister.
Etterlyser mer takknemlighet
Levang mener det er viktig å vise tillit og takknemlighet for jobben politiet gjør for trafikksikkerheten i nærmiljøet.
– Vi må være glade for alt de gjør. Jeg synes det bør være fokus på at de gjør en jobb. De har et mandat til å passe på, sier hun.
Levang understreker at selv om boten svir økonomisk, sitter hun igjen med en god opplevelse som hun ikke forventet.
– Jeg hadde klart meg godt uten fartsboten, men det er rett og slett godt å ha dem her på veien.
– Det er ikke forventet, men det er alltid kjekt med skryt. Det betyr bare at vi har gjort noe riktig, avslutter Husvæg i politiet.
Ikke siden 2017 har det blitt delt ut færre fartsbøter i forbindelse med manuelle kontroller.
Foto: Erik Waage / NRK- Ingvild trodde hun hadde fått bot, men brevet fra politiet inneholdt noe helt annet. – Tenk at noen kan gjøre noe så flott for meg.
Når du har lest saken over, kan du lese denne oppfølgeren:
- Brev-mysteriet ble løst. – Jeg hadde aldri regnet med en slik reaksjon.
Publisert 25.03.2026, kl. 15.15










English (US)