En ansatt i Sopra Steria står tiltalt for å ha filmet kolleger i skjul på toalettet. Kameraene ble gjemt i såpedispensere.
– I dag synes jeg det er absurd at man har gjennomsiktige såpedispensere på toaletter, med den teknologien som finnes. Det burde vært fanget opp som en sikkerhetsrisiko.
Det sa den tiltalte mannen i retten onsdag 8. april.
Mannen ble tiltalt i 2024 etter at en renholder oppdaget skjulte kameraer i såpedispensere på toaletter ved selskapets kontorer i Oslo City.
VG var til stede i rettssalen under rettssaken og har nå fått innsyn i deler av bevismaterialet, som viser hvordan kameraene var skjult i såpedispensere.
Han er tiltalt etter straffeloven § 298, som gjelder seksuelt krenkende eller annen uanstendig atferd uten samtykke.
Oppdaget muligheten i gjennomsiktige dispensere
I retten forklarte han at ideen oppsto da han la merke til at såpedispenserne var gjennomsiktige.
– Jeg så at størrelsen på kameraene gjorde det mulig å feste dem på innsiden, sa han.
Ifølge tiltalte gjorde han denne oppdagelsen i 2023, før kameraene ble installert høsten 2024. I tidligere avhør har han forklart at han begynte å tenke på det våren 2024, og senere kjøpte utstyret.
Kameraene ble festet med borrelås på innsiden av dispenserlokket.
Politiet fant rester av borrelås i etasjene 6, 7, 9 og 10 i bygget. Dette var flere etasjer enn der kameraene faktisk ble oppdaget.
Det ble funnet tre kameraer på et toalett i 8. etasje. Opptakene skal også vise at flere toaletter enn dette ene kan ha vært berørt.
– Jeg håper alle sjekker toalettene de går inn på nå, og kontrollerer dispenserne. Det gjør i hvert fall jeg, sa han.
Nysgjerrig på mennesker
I retten forklarte mannen at handlingene bunnet i nysgjerrighet.
– Jeg liker å observere mennesker. Det er ikke direkte knyttet til kameraene, jeg kan sitte og se på folk på trikken eller på fortausrestauranter. Jeg tror mange har en slik interesse.
Aktor påpekte at kameraene er installert på en måte slik at de fanget opp mennesker sine nakne underliv da de var på do. Videoer av dette er funnet både lagret på tiltaltes hardisker, PC og mobil.
– Hva vil du jeg skal svare? Jeg vet ikke. Jeg kan ikke huske det, svarte tiltalte.
Tiltalte forklarte også flere ganger at han ikke har sett på videomaterialet. Det ble utfordret av aktor:
– Du sier du har en fascinasjon for mennesker og ville se hva de gjorde på do. Hvorfor har du da ikke sett på disse klippene?
Tiltalte svarte at han ikke husker.
På spørsmål om hvorfor materialet likevel ble overført og lagret, svarer han at det er lettere å se bildene på en større skjerm
Politiet har identifisert 42 videoer og 395 bildefiler fra toalettene.
– Til sammen er rundt 107 personer fanget opp i materialet, sa Vegard Olsen, hovedetterforsker i saken.
Aktor Karianne Kybo Nesland ba om 75 dagers fengsling for mannen.
Tiltaltes forsvarer, Petter Sogstad Grannes vil at at dommer skal revurdere hvilke paragraf han er tiltalt for. Han sier at filmningen ikke hadde seksuelle baktanker.

2 days ago
11






English (US)